×

Szykują się duże zmiany na maturach. Wszystko przez tegoroczne wyniki

Centralna Komisja Edukacyjna szykuje zmiany w egzaminach maturalnych. Głównie chodzi o egzamin z języka polskiego. Na czym będą polegały?

Wyniki matury 2020 nie napawają optymizmem

Tegoroczni maturzyści poznali już swoje wyniki. Nie były one dobre i szef Centralnej Komisji Edukacyjnej tego nie ukrywa. Według Marcina Smolika, widać ogromną różnicę w porównaniu do ubiegłego roku.

Oczekiwaliśmy, że wyniki tegorocznych egzaminów będą takie same, jak w roku ubiegłym. A nie były.

Szef CKE uważa, że maturzyści nie przyłożyli się do egzaminów w tym roku. Wykluczył, że jest to efekt pandemii i obowiązku izolacji.

A jak ocenić to, że 20 tys. osób nie przeczytało „Wesela”? Z tego wniosek, że około 10 proc. maturzystów przyszło na egzamin, nie przeczytawszy obowiązkowych lektur. A lista jest naprawdę krótka, jest ich mniej niż tych, które mają obecnie ósmoklasiści. W sumie w gimnazjum i w liceum jest ich, zdaje się, trzynaście. Z tego jedna to „Bogurodzica”, trochę trenów, trochę bajek Krasickiego. Nie są to obszerne dzieła.

Jeżeli ktoś pisze o bohaterach z powieści Reymonta, że tam się pojawiały zjawy i duchy, to jest to brak podstawowej wiedzy i nieprzygotowanie, a nie efekt pandemii.

Zmiany w egzaminach maturalnych

Smolik zaznaczył jednocześnie, że jeżeli chodzi o język polski, to jego zdaniem sytuacja z ostatnich miesięcy nie miała znacznego wpływu – „bo wyniki części egzaminu poza wypracowaniem, tzn. czytania ze zrozumieniem – są takie same jak w poprzednich latach”.

Jeżeli więc różnica bierze się z wypracowania, to jednak doszukiwałbym się powodów gdzie indziej.

Jednak to właśnie w przypadku języka polskiego zajdą zmiany już od przyszłego roku. Jak poinformował szef CKE:

Między innymi będzie jawna pula pytań, które mogą pojawić się na egzaminie ustnym. Planujemy, żeby maturzyści losowali dwa zagadnienia. I jedno będzie z tej puli publicznej. To będą zadania dotyczące lektur – chcemy w ten sposób jasno zakomunikować, że nie da się zdać matury, nie znając lektur. Drugie pytanie będzie już, tak jak teraz, zupełnie nowe.

Źródła: serwisy.gazetaprawna.pl, wiadomosci.radiozet.pl, www.wprost.pl, www.polsatnews.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować