×

1 skok za 1 zł. Mateusz Damięcki zbiera pieniądze dla śmiertelnie chorego chłopca

Mateusz Damięcki aktywnie włączył się w zbiórkę pieniędzy na rzecz chorego na rdzeniowy zanik mięśni chłopca. Aktor obiecał, że za każdą wpłaconą złotówkę wykona jeden skok na skakance. Słowa dotrzymał!

Mateusz Damięcki pomaga choremu dziecku

Początkowo Mateusz Damięcki wyznaczył sobie cel w wysokości 10 tys. zł. Gdy udało mu się zebrać kwotę w zaledwie 4 dni, zdecydował że będzie kontynuował akcję pomocy choremu na SMA, 16-miesięcznemu Kacperkowi Borucie. Wszystko po to, aby zdobyć wyjątkowo drogi lek, który pomoże chłopcu pokonać okrutną chorobę. Jego cena to aż 9 milionów złotych. Tyle kosztuje leczenie, które daje szanse na uratowanie dziecka. Niestety, czasu jest niewiele. Aby terapia była skuteczna, chłopiec powinien dostać pierwszą dawkę zanim skończy 2 lata. Urodziny Kacpra wypadają 17 września. Pozostało około pół roku, aby podać mu Zolgensma, czyli specyfik wykorzystywany w ramach rewolucyjnej terapii genowej. Rodzice dziecka są zrozpaczeni tym, co spotkało ich oczko w głowie. Mówią o tym, jak wygląda przebieg choroby.

Odbiera krok po kroku siłę w mięśniach, z sercem i przeponą odpowiedzialną za oddychanie włącznie.Ścigamy się z czasem, i chorobą tak okrutną, że trudno to sobie nawet wyobrazić. SMA – trzy litery oznaczające powolny zanik mięśni i bolesne odchodzenie naszego synka.

Rodzice czują bezsilność, patrząc jak ich dziecko słabnie z każdym dniem, a oni nie mogą mu pomóc.

Każdego dnia widzimy, jak dobiera się do Kacpiego, niszcząc neurony i kradnąc zdrowie. 17 września 2020 r. zbliża się nieubłaganie, ale nie chcemy czekać do ostatniej chwili. Terapię musimy podjąć jak najszybciej. Jeśli się spóźnimy, pozostanie nam czekać na koniec świata…

Jest jeszcze nadzieja

Aktor zaczął trenować skakanie na skakance w kwietniu zeszłego roku, gdy przygotowywał się do roli w filmie „Furioza”. Mateusz Damięcki postanowił to wykorzystać. Wyjątkowo aktywnie włączył się w pomoc dziecku i regularnie publikuje na swoich kontach w mediach społecznościowych apele o wpłaty. Za każdą złotówkę oddaną na zbiórkę na stronie Siepomaga.pl, aktor wykonuje jeden skok na skakance. Do tej pory Mateusz Damięcki wykonał już 12 000 skoków. Aktor zapisuje każdą osobę, która dokonała wpłaty, aby obliczyć ile skoków powinien wykonać. Dotychczas zbiórkę wsparło 88 912 darczyńców, wpłacając łącznie 5 139 002,09 złotych. Oznacza to, że Damięckiego czeka bardzo intensywny czas, ponieważ ma sporo skoków do nadrobienia. Kwota rośnie tak szybko, że aktor nie nadąża ze skakaniem. Trzymamy kciuki, aby rodzina Kacpra zebrała na czas całą, wymaganą kwotę.

Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram.com, Facebook.com

Może Cię zainteresować