×

Szczere słowa Martyny Wojciechowskiej na temat Nanga Parbat. Nie każdy się z nią zgadza

Nie ma chyba osoby w naszym kraju, która nie słyszałaby o akcji ratunkowej Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol. Mało tego! Niesamowite poświęcenie Polaków docenił cały świat! Niestety, o niektórych rodakach nie możemy tego powiedzieć… Do sprawy postanowiła odnieść się także zdobywczyni Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów wszystkich kontynentów, Martyna Wojciechowska.

Hejterzy, którzy znają się na wszystkim

Podróżniczka uważa, że to bardzo przykre, iż sprawę komentuje wiele osób, które o górach i zachowaniu w nich, nie ma tak naprawdę żadnego pojęcia. Jest zdania, że jeżeli nie wiedzą, co znaczy wspinaczka górska, nie powinni krytykować ludzi, którzy naprawdę wiele ryzykowali.

Oto, co powiedziała między innymi:

Teraz mamy do czynienia z sytuacją, że każdy chciałby być ekspertem i każdy chciałby się na ten temat wypowiedzieć. Ja wychodzę z założenia, że nikt, kto nie wspinał się naprawdę wysoko, kto nie wspinał się w Himalajach i Karakorum, nie może sobie wyobrazić, jakie warunki tam panują i jak wielki jest to wysiłek dla człowieka i z jak dużym ryzykiem się to wiąże.

Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarek Botor włożyli nadludzki wysiłek w to, aby uratować Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol. Niestety, warunki, panujące w tym czasie, nie pozwoliły im na to, aby pójść jeszcze po Tomka.

W rozmowie z Jastrząb Post Martyna dodała także:

Ja chciałbym tylko, abyśmy pamiętali o Tomku dobrze i żebyśmy pamiętali dobrze o tych niezwykłych polskich wspinaczach, którzy podjęli się niemożliwej, heroicznej próby uratowania Tomka Mackiewicza i Elisabeth Revol. A co do ocen… Ja jestem ostatnią osobą, która ocenia, a na pewno chciałabym, żeby tych ocen nie ferowali ludzie, którzy nigdy nie byli w górach wysokich, którzy nie rozumieją też, jak ekstremalne jest to miejsce do życia.

Wojciechowska odniosła się także do hejtu, który pojawił się pod jej wpisami na Instargramie dotyczącymi Tomasza. Stwierdziła, że hejt w sieci nie jest czymś, co ją absorbuje, bo jest anonimowy i nie traktuje go zbyt poważnie. Podkreśliła też, że ona sama, ludzi, którzy mają odwagę marzyć i te marzenia realizować w imię swoich pasji, bardzo szanuje.

Całość wywiadu możecie zobaczyć poniżej:

Tomasz na zawsze pozostanie w miejscu, które tak kochał

Może Cię zainteresować