×

Marsz ciszy w Brzezinach. Po śmierci Ryszarda zaprotestują przeciw przemocy

Mieszkańcy Brzezin wciąż nie mogą otrząsnąć się po tragedii, do której doszło 5 maja na miejskim targowisku. Śmierć 41-letniego Ryszarda Jasińskiego wstrząsnęła lokalną społecznością. Mężczyzna chciał pomóc policjantom w zatrzymaniu złodzieja, a został przez niego ugodzony nożem w sercem i zmarł. Dziś w Brzezinach odbędzie się cichy marsz. Mieszkańcy chcą w ten sposób uczcić zmarłego, ale i zaprotestować przeciwko przemocy.

Dlaczego zginął?

Na to pytanie od kilku dni szukają odpowiedzi wstrząśnięci mieszkańcy Brzezin. 41-letni Ryszard był właścicielem sklepu papierniczego na targowisku miejskim. Pod koniec dnia, gdy już zamykał interes, usłyszał krzyki. Zauważył uciekającego pomiędzy stoiskami mężczyznę i ścigających go policjantów.

40-latek gwałcił matkę
Twitter

Próbował zagrodzić drogę uciekającemu. Chciał pomóc policjantom. Uciekinier zranił go nożem prosto w serce. Pomimo reanimacji nie udało się pana Ryszarda uratować. Mężczyzna osierocił dwójkę dzieci.

Ściganego mężczyznę zatrzymano kilkaset metrów dalej. Podczas szamotaniny z policjantami ugodził nożem jeszcze jednego z nich. Sam został postrzelony przez funkcjonariusza w nogę. Trafił do szpitala. Tam też został przesłuchany.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, prokurator Krzysztof Opania przekazał informację, że mężczyzna:

Usłyszał zarzuty zabójstwa, czynnej napaści, spowodowania obrażeń ciała u policjanta i kradzieży rozbójniczej. Z ustaleń wynika, że ukradł krem kawowo-mleczny o wartości niespełna 6 zł.

Gdyby nie uciekał i nie wyciągnął noża cale zdarzenie zostałoby potraktowane jako wykroczenie.

Dziś mieszkańcy Brzezin w marszu milczenia uczczą zmarłego Rysia i zaprotestują przeciwko przemocy

Mieszkańcy Brzezin nie mogą się pogodzić z tym, co się stało. Wszyscy znali Rysia z papierniczego. W mieście opuszczono do połowy flagi na budynkach, trwa żałoba. Przyjaciele Ryszarda organizują dziś cichy marsz pod hasłem: „Podlejmy miłość, a będziemy jednością”. Informację o marszu można znaleźć na facebookowym profilu organizatora wydarzenia – Sławomira Pawlika.

cichy marsz po śmierci Ryśka
Facebook

Początek marszu zaplanowano na godzinę 18.30 na targowisku miejskim. Uczestnicy mają ruszyć sprzed sklepu należącego do zamordowanego. Celem przemarszu jest oddanie hołdu zmarłemu, ale i zaprotestowanie przeciwko agresji.

cichy marsz po śmierci Ryśka
Facebook

Sławomir Pawlik zaapelował w swoim poście o przemarsz w ciszy, niewygłaszanie przemówień i zachowanie reżimu sanitarnego. Mieszkańcy Brzezin zorganizowali także zbiórkę pieniędzy dla rodziny tragicznie zmarłego mężczyzny.

Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij