×

W weekend czeka nas prawdziwy wysyp grzybów! Wiemy, gdzie ich szukać

Mapa grzybów 2021! Sezon na grzyby w pełni więc na pewno się przyda. Pogoda ostatnio sprzyja grzybobraniu, dlatego na pewno warto wybrać się do lasu. A gdzie szukać i od czego zacząć? Teraz będziesz wiedzieć!

Odpowiednie miejsce na grzyby

Te wskazówki powinien znać każdy grzybiarz. Grzyby znajdziesz w lasach iglastych, mieszanych, a nawet liściastych. Jeśli mamy do czynienia ze słoneczną pogodą, to szukaj grzybów w miejscach cienistych i zacisznych. Kiedy jest deszczowo sprawdź suchsze i ciepłe miejsca.

Jeśli szukasz koźlarzy – znajdź las brzozowy. Znajdziesz je także w lasach liściastych i na przyleśnych polanach. Grzyby te lubią słońce, więc właśnie w jasnych miejscach należy ich szukać.

Poszukujesz podgrzybków? Zajdź do ciepłego lasu iglastego! Grzyby te szczególnie upodobały sobie dęby i graby. Rosną od lipca do października, więc to idealny czas na grzybobranie.

Kurki to grzyby, które cieszą się ogromną popularnością w kuchni. Znajdziesz je zazwyczaj pod sosnami i świerkami, chociaż mogą się trafić także pod brzozą czy bukiem.

Króla grzybów, borowika szlachetnego, szukaj przy świerkach, sosnach, bukach i dębach, bo to z tymi gatunkami drzew borowik wchodzi w mikoryzę. Grzybiarze podpowiadają, że tam, gdzie rosną muchomory, szukaj też borowików. Zacienione miejsca na poboczach, porośnięte wysokimi sosnami, obrośnięte mchem i wrzosem zazwyczaj stanowią znakomite podłoże dla prawdziwków

Maślaki – iglaki. Tak najłatwiej skojarzyć miejsce ich występowania. Grzyby te znajdziesz najszybciej pod sosnami i modrzewiami. A jeśli jeszcze znajdziesz tam piaszczystą glebę – jesteśmy w domu!

Mapa grzybów 2021!

Na stronie Grzyby.pl fani leśnych zbiorów dzielą się swoimi miejscówkami. Okazuje się, że wyjątkowo szczęśliwi mogą być mieszkańcy województwa lubuskiego! To właśnie w tamtejszych lasach odnotowano rekordowe zbiory. W ciągu godziny można tam zebrać nawet 180 grzybów.

Płock, lasy na zachód od Warszawy i między Łodzią a Sieradzem to również dobre miejsca, żeby udać się na grzybobranie.

Na podstawie około tysiąca wpisów przesyłanych w ciągu tygodnia opracowujemy mapę występowania grzybów w Polsce. To najbardziej aktualne dane na ten temat. Trwa późnoletni wysyp grzybów, których jest tyle, że już ich nie szukamy w lesie, tylko zbieramy

– mówi w rozmowie z WP Marek Snowarski, twórca portalu Grzyby.pl

Mapa będzie najlepszą podpowiedzią

Im ciemniejsze miejsce na mapie, tym więcej grzybów można znaleźć podczas godzinnego spaceru. Najdokładniejsze raporty są z lasów, które oddalone są ok. godzinę od dużych miast. Nie oznacza to jednak, że białe plamy na mapie nie są godne uwagi. Może to po prostu oznaczać, że z tego miejsca wpłynęło mniej raportów.

Grzyby.pl

Źródła: wiadomosci.wp.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować