×

Mandaty za brak maseczki — teraz kary będą ogromne! Wlepi je nie tylko policja

Już nie 500 zł — mandaty za brak maseczki będą znacznie bardziej dotkliwe! Co więcej, ignorującym nakaz nie pomoże już Konstytucja w dłoni. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy covidowej, zgodnie z którą brak maseczki będzie traktowany jako wykroczenie.

Mandaty za brak maseczki: o ile wzrastają kary?

W niemieckim Duesseldorfie za zlekceważenie obowiązku noszenia maseczki zasłaniającej usta i nos, grozi kara pieniężna w wysokości do 25 tys. euro. W Polsce co prawda kary są o wiele skromniejsze, ale teraz wzrosną aż dwukrotnie!

Antycovidowcy chodzący ostentacyjnie bez maseczki i ci, którzy po prostu jej zapomną, teraz muszą się liczyć z dotkliwymi karami pieniężnymi. Mandat za brak maseczki na twarzy będzie wynosił już nie 500 zł, a 1 000 zł! To radykalna zmiana, ale na tym nie koniec…

Rozwiązanie wpisane w ustawę

Dotąd nakaz noszenia maseczek wynikał tylko z rozporządzenia. Ci, którzy nosić nie mieli zamiaru, nie bali się mandatu. I zapewne podwojenie stawki niewiele by w tym zakresie zmieniło. Dlatego rządzący zdecydowali się na podjęcie bardziej zdecydowanych kroków. Jak to mówią, lepiej późno, niż…

Do tej pory osoby, na które nałożono mandat za brak maseczki, odwoływały się do sądu. Co ciekawe, sprawę często wygrywały, a sąd uchylał kary. Podnoszono argument, że przepisy w tej sprawie zawarte są w rządowym rozporządzeniu, co jest aktem prawnym zbyt niskiej rangi.

Teraz będzie inaczej! Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy covidowej, w której brak maseczki będzie traktowany jako wykroczenie. To ma pozwolić uniknąć wątpliwości interpretacyjnych i zamknąć usta (nomen omen) sceptykom.

Co więcej, teraz mandaty może wręczać nie tylko policja, ale też strażnik gminny, czy funkcjonariusz Straży Ochrony Kolei.

Jeszcze gorzej będzie, jak sprawa nie trafi do sądu, a do sanepidu. Ten niezmiennie może nakładać kary administracyjne sięgające od 5 do nawet 30 tys. zł.

Polacy popierają zaostrzenie kar!

Według sondaży nadal ok. 20 proc. Polaków nie wierzy w pandemię. W tej grupie nie brakuje więc tych, którzy mandatów się nie boją. Ale okazuje się, że większość Polaków popiera pomysł PiS-u ze zwiększeniem kar za brak maseczki. Tak wynika z informacji, które podał Super Express powołując się na sondaż Instytutu Pollster.

Według badania 56 proc. respondentów uważa, że „policja powinna tak bezwzględnie karać za brak maseczki”. Przeciwnego zdania jest 36 proc. badanych, a 8 proc. podało odpowiedź „nie wiem”. Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 22 i 23 października na próbie 1082 dorosłych Polaków.

Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować