×

Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę! Mandaty i grzywny wzrosną aż do 30 tys. zł

Mandaty i grzywny wzrosną aż do 30 tysięcy złotych. To już pewne. Prezydent Duda właśnie podpisał ustawę! Nowe przepisy wejdą w życie już niebawem. Co na to kierowcy?

Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Rząd zdecydował się m.in. zaostrzyć przepisy o wysokości mandatów dla kierowców, a prezydent to poparł.

Andrzej Duda podpisał dzisiaj nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Oznacza to, że już wkrótce kwoty mandatów nakładanych na kierowców będą dużo wyższe. W dodatku będzie trzeba się bardziej pilnować, by nie utracić uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Obecnie policja może nałożyć karę do 500 zł, a wyjątkowych sytuacjach do 1000 zł (jeśli zostaną naruszone przynajmniej dwa przepisy). Po nowelizacji ustawy, maksymalna kwota grzywny w postępowaniu mandatowym będzie wynosiła odpowiednio 5000 zł i 6000 zł. Ponadto, „za niewskazanie na żądanie uprawnionego organu, kto w danym czasie prowadził pojazd”, można się spodziewać kary w wysokości aż 8000 zł!

Mandaty i grzywny wzrosną aż do 30 tysięcy złotych

Podniesiono również kwoty grzywien, jakie może wymierzyć sąd: z 5 tys. zł do 30 tys. zł! Taką wysoką karę pieniężną może otrzymać np. kierowca, który jechał samochodem po spożyciu alkoholu albo prowadził pojazd bez stosownych uprawnień.

Nowe regulacje prawne powinny ochłodzić rajdowe zapędy kierowców, bo mogą znacznie szybciej utracić prawa jazdy. Wszystko przez zwiększenie maksymalnej liczby punktów karnych, jakie będzie można nałożyć za wykroczenie drogowe oraz z powodu likwidacji kursów redukujących ich liczbę.

W dodatku, już wkrótce transportowcy będą mogli utracić uprawnienia do prowadzenia samochodów na trzy miesiące, jeśli będą przekraczać dozwolony czas pracy za „kółkiem”.

Nowe przepisy wejdą w życie już 1 stycznia 2022 roku

Większość zmian, które zaproponował rząd wejdą w życie już 1 stycznia 2022 roku. Jednak pewne nowości wprowadzone nowelizacją będą obowiązywać nieco później.

Po upływie 9 miesięcy od ogłoszenia nowelizacji w życie wejdą zmiany, które sprawią, że łatwiej będzie utracić prawo jazdy. W przypadku osób, które mają prawo jazdy nie dłużej niż dwa lata, poza obecnymi przesłankami do zatrzymania dokumentu pojawi się nowa: spowodowanie zdarzenia drogowego, w wyniku którego inna osoba dozna naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia

– czytamy na portalu autokult.pl.

Po takim samym okresie czasu wejdą w życie też surowsze kary dla recydywistów.

Myślicie, że rewolucyjne zmiany przepisów Prawa o ruchu drogowym zwiększą bezpieczeństwo na polskich drogach? Czy kierowcy w przyszłym roku będą jeździć ostrożniej, przynajmniej z obawy przed wysokimi mandatami?

Źródła: autokult.pl
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować