×

Mały lockdown w Polsce! Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych

Mały lockdown w Polsce został zapowiedziany na dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem premiera Morawieckiego i ministra zdrowia. Wracają obostrzenia znane nam z wiosny tego roku. Nikt się nie spodziewał, że będzie aż tak…

Alarmująca sytuacja epidemiologiczna

W czwartek, dniu, w którym padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem w Polsce, odbyło się spotkanie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. 15 października odnotowano najwyższą od początku pandemii liczbę nowych zachorowań na Covid-19. Wyniosła ona aż 8 099 przypadków.

Zdaniem epidemiologów, szczyt pandemii ciągle jest jeszcze przed nami. Niewykluczone, ze lawinowe wzrosty będą odnotowywane w pierwszej połowie listopada, po tym, gdy Polacy tłumnie ruszą na cmentarze.

Po spotkaniu RZZK odbyła się konferencja prasowa. Po tym, jak tydzień temu cała Polska została objęta żółtą strefą, czego nikt się nie spodziewał, wiadomo było, że politycy potrafią zaskoczyć.

Przed konferencją spekulowano na temat nowej listy powiatów czerwonych, na których spodziewano się ujrzeć kilka dużych miast, a już na pewno Warszawę i Kraków. Kryterium jest liczba zachorowań na 10 tys. mieszkańców. Jeśli przekracza ona 12, powiat jest włączany do strefy czerwonej. W liczącej 1 mln 700 tys. mieszkańców Warszawie odnotowano 2 832 nowych zakażeń, a w Krakowie, gdzie mieszka 800 tys. osób – 1 908 przypadków. W związku z tym w kwestii liczby czerwonych stref, spekulowano szeroko: od 120 do nawet 150 powiatów.

Do tej pory w strefach czerwonych obowiązywał nakaz noszenia maseczek wszędzie bez wyjątku oraz ograniczenia w działalności miejsc takich jak gastronomia, która usługi w trybie stacjonarnym mogła świadczyć wyłącznie do godz. 22.00, fitness klubów, gdzie obowiązywał limit jednej osoby na 10 m kw., kin, w których mogła być zajęta jedynie 1/4 miejsc, kościołów oraz spotkań takich jak imprezy rodzinne, wesela czy chrzciny.

Mały lockdown w Polsce

.Jeszcze przed rozpoczęciem ciągle przesuwanej konferencji prasowej na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia ukazała się lista powiatów objętych strefą czerwoną. Znalazły się na niej:

  • w woj dolnośląskim  powiaty: głogowski, kamiennogórski,  legnicki, lubiński, milicki i polkowicki.
  • w woj. kujawsko-pomorskim:  aleksandrowski, bydgoski, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński,  tucholski,  włocławski,  żniński,  Bydgoszcz,  Grudziądz, Toruń i  Włocławek
  • w woj. lubelskim:  janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski,  Chełm, Lublin, Zamość
  • w woj. lubuskim: gorzowski, krośnieński, międzyrzecki, żarski,
  • w woj. łódzkim: bełchatowski, brzeziński,  łowicki , łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, Łódź, Piotrków Trybunalski i Skierniewice
  • w woj. małopolskim: bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki, Kraków, Nowy Sącz i Tarnów.
  • w woj. mazowieckim:  garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki, Siedlce i Warszawa
  • w woj. opolskim: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki, strzelecki
  • w woj. podkarpackim: brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski, Przemyśl i Rzeszów
  • w woj. podlaskim: białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski, Białystok i Suwałki
  • w woj. pomorskim: chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski, Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot
  • w woj. śląskim:  cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki, Częstochowa, Ruda Śląska, buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski, Kielce
  • w woj. warmińsko-mazurskim: działdowski, iławski, nowomiejski, Olsztyn
  • w woj. wielkopolskim: gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński, Poznań
  • w woj. zachodniopomorskim: sławieński, szczecinecki, Koszalin

W końcu, po przydługim oczekiwaniu pojawił się premier, przebywający obecnie na kwarantannie. Wystąpił w pustym pomieszczeniu w maseczce na twarzy… Jak wyjaśnił:

Jest pośrednia droga zdroworozsądkowa, pod warunkiem, ze wszyscy będziemy tych rygorów przestrzegali. Proszę zobaczyć, co dzieje się w innych krajach Europy. Poradziliśmy sobie z Covid-19 wiosna i wygramy i teraz, jeśli będziemy solidarni. Podstawowe założenie: zostać w domu. Jeśli ktoś może pracować zdalnie, niech pracuje zdalnie. Obecnie kontakty społeczne są na poziomie sprzed pandemii. Przestaliśmy nie dystansować. Teraz, bogatsi o tamto doświadczenie, apelujemy: zostań w domu. Nasza strategia polega na chronieniu życia i zdrowia ludzi, a jednocześnie chcemy obronić gospodarkę. Polska zajmuje obecnie 17. miejsce w Europie pod względem zachorowań na 100 tys. mieszkańców, ale niech nas to nie uspokaja.

Rygory zostały zaostrzone zarówno w strefie żółtej, jak i w czerwonej. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia:

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

W strefie żółtej, oprócz nakazu noszenia maseczek, będą obowiązywały ograniczenia w działalności lokali gastronomicznych, które będą mogły działać jedynie w godzinach 6 – 21.00. W transporcie publicznym będzie mogła być zajęta połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.

Wesela będą mogły się odbywać przy udziale maksymalnie 20 osób i bez tańców. Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych został ograniczony do 25, a w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2.

Szkoły ponadpodstawowe i wyższe przejdą na tryb nauczania hybrydowy. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać wyłącznie bez udziału publiczności, a wydarzenia kulturowe – max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność. Zawieszona zostanie także działalność siłowni, basenów i aquaparków.

W strefie czerwonej będą obowiązywać te same obostrzenia, co w strefie żółtej. Ponadto, zostaje przywrócony limit osób w sklepach do 5 na 1 kasę, a szkoły średnie i wyższe przejdą całkowicie na nauczanie zdalne (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Podczas uroczystości religijnych może uczestniczyć nie więcej niż 1 osoba na 7m2, a w zgromadzeniach publicznych – maksymalnie 10 osób. W dodatku wprowadzono zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne).

Źródła: next.gazeta.pl, wiadomosci.gazeta.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować