×

Małpy zostały zarażone koronawirusem. Wyniki testów są zaskakujące dla naukowców

Małpy zostały zarażone koronawirusem MERS-CoV i naukowcy mają nadzieję, że znajdą lekarstwo na obecną w Chinach epidemię COVID-19.

Podstawy całego badania

Naukowcy z amerykańskich National Institutes of Health (NIH) chcieli sprawdzić czy opracowana przez nich eksperymentalna szczepionka o nazwie remdesivir okaże się skuteczna w leczeniu zakażonych zwierząt.W tym celu przeprowadzono badanie na 18 makakach królewskich lub inaczej rezusach.  Pierwotnie powstała ona w celu leczenia Eboli oraz zwalczania wirusa HIV. 

Do badań wybrano innego koronawirusa  niż tego, który obecnie szaleje w Chinach. MERS-CoV powoduje takie objawy jak: kaszel, duszność, gorączka, a w niektórych przypadkach niewydolność wielu narządów wewnętrznych. Wybrano go ze względu na to, że wywołuje podobne objawy jak szalejący teraz w Chinach COVID-19. Prace obejmowały trzy grupy zwierząt po 6 osobników: leczone remdesiwirem 24 godziny przed zakażeniem, kolejne leczone 12 godzin po zakażeniu i nieleczone zwierzęta kontrolne.

Małpy zostały zarażone koronawirusem

Makaki obserwowano przez sześć dni, następnie wszystkie zwierzęta uśmiercono. Podczas sekcji zwłok obszar każdego płata płucnego dotkniętego poważnymi zmianami został oceniony przez certyfikowanego zarządcę patologa weterynaryjnego. Eksperymentalny przeciwwirusowy remdesivir skutecznie zapobiegał chorobie makaków zakażonych koronawirusem. Remdesivir zapobiegał chorobie, gdy był podawany przed zakażeniem i poprawiał stan makaków, gdy podawano je już po zakażeniu zwierząt.

Duże zmiany w płucach były obecne w kilku płatach wszystkich zwierząt kontrolnych. Natomiast takowe zmiany były całkowicie nieobecne w płucach zwierząt, które otrzymywały profilaktyczne leczenie remdesiwirem. U zwierząt leczonych remdesiwirem widoczne były poważne zmiany u pięciu z sześciu zwierząt; jednak całkowita powierzchnia płuc dotkniętych dużymi zmianami była statystycznie istotnie mniejsza niż u zwierząt kontrolnych traktowanych jako nośniki wirusa.

Obecne statystyki epidemii koronawirusa

 Korea Południowa poinformowała o 833 zakażonych oraz 8 zgonach z powodu choroby. Chińskie władze podały informację o 409 nowych przypadków zakażeń oraz o kolejnych 150 zgonach. Iran niedawno potwierdził, że są u niego osoby zakażone i informuje opinię publiczną na bieżąco. Tamtejsze władze ogłosiły wzrost liczby zakażeń do 47, a liczba wszystkich zgonów oszacowano na 12 osób.

Wielu obserwatorów uważa, że dane są zakłamane, a Agencja ILNA cytuje irańskiego ustawodawcę, który domaga się kwarantanny miasta Kom i twierdzi, iż tylko tam zmarło co najmniej 50 osób. We Włoszech liczba zakażonych osiągnęła 213 osób, zmarła też kolejna osoba i był to starszy mężczyzna, który chorował na inne schorzenia. Zachorowania mają miejsce już nie tylko w regionach Lombardii czy Wenecji Euganejskiej, ale także w Emilii-Romanii.

Naukowcy uważają, że wyniki pomogą stworzyć skuteczną szczepionkę przeciwko epidemii w Chinach.

Źródła: www.pnas.org, www.nih.gov, www.ladbible.com, www.facebook.com
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), NIH.GOV, Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij