×

Luzowanie obostrzeń jest możliwe. Premier Morawiecki stawia tylko jeden warunek

Luzowanie obostrzeń jest możliwe i prawdopodobnie nastąpi już za kilka dni. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała w tej sprawie oficjalne oświadczenie. Wynika z niego, że pomimo rekordów zakażeń będziemy mogli funkcjonować zupełnie normalnie.

Luzowanie obostrzeń jest możliwe

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało w komunikacie o kolejnym, dziennym rekordzie liczby zakażeń COVID-19. Coraz więcej osób jest chorych, a w społeczeństwie narasta panika, wynikająca z ogromnego ryzyka zachorowania. Co gorsza, szpitale są przepełnione i wkrótce nie będą w stanie udzielać pomocy wszystkich chorym.

Ludzie obawiają się powrotu lockdownu, a co za tym idzie strat finansowych. Kancelaria premiera uspokaja jednak, że niezależnie od ilości nowych zakażeń koronawirusem, nie ma konieczności ponownego zamrażania gospodarki. Co więcej, część restrykcji może nawet zostać cofniętych. Jest tylko jeden warunek.

Jak powiedział premier Morawiecki w programie „Gość Wydarzeń”:

Jeżeli okaże się, że w ciągu najbliższych tygodni zostanie opanowana epidemia i nauczymy się na nowo żyć w reżimie sanitarnym to możliwe, że wszystkie branże będą mogły działać z powrotem.

Będą nowe obostrzenia?

Wczoraj w Polsat News premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że prawdopodobnie od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych będzie znów prowadzone w sposób zdalny bądź hybrydowy. Zauważył także, że ze względu na gigantyczną liczbę powiatów czerwonych chciałby, aby od soboty cała Polska została objęta strefą czerwoną.

Już jutro mamy poznać ostateczną decyzję w tej sprawie.

Rzecznik rządu Piotr Müller, który obecnie przebywa na kwarantannie, zapowiedział z kolei, że mogą zostać rozszerzone wybrane obostrzenia.

Kwestie limitów wejść do poszczególnych miejsc, czy ograniczenie funkcjonowania niektórych gałęzi gospodarki.

Przypomnijmy, że w strefach czerwonych liczba osób przebywająca jednocześnie w placówce handlowej w przypadku sklepów o powierzchni do 100 m kw., nie może przekraczać 5 osób na kasę. W sklepach o powierzchni powyżej 100 m kw. może przebywać 1 osoba na 15 m kw. Strefa czerwona wiąże się również z koniecznością prowadzenia nauki zdalnej w szkołach średnich. W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych m.in. wesel i styp.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować