×

Łukasz Szumowski zapowiada obostrzenia. Wracający zza granicy będą testowani

Łukasz Szumowski zapowiada obostrzenia. Minister zdrowia szczegółowo opowiedział o planach rządu na ograniczenie ilości zakażeń koronawirusem. Zmian będzie bardzo dużo.

Łukasz Szumowski zapowiada obostrzenia

Choć minął już prawie tydzień od wcześniejszego powrotu Łukasza Szumowskiego z urlopu, żadne nowe obostrzenia nie zostały na razie wprowadzone. Epidemia koronawirusa w Polsce wkroczyła już w nową fazę i z dnia na dzień sytuacja się zaostrza. Minister Szumowski nie ma wątpliwości, że wkrótce konieczne będzie wprowadzenie nowych restrykcji, które pozwolą choć trochę zahamować rozprzestrzenianie się COVID-19. W wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Łukasz Szumowski wyjawił, że na posiedzeniu sztabu kryzysowego rozważano przywrócenie pewnych obostrzeń. Będą one obowiązywały jednak tylko w regionach o największej liczbie zakażeń.

Po pierwsze, proponujemy regionalizację powiatową, czyli wprowadzanie restrykcji w powiatach z dużą liczbą zakażeń. Po drugie, nie wykluczamy zwiększenia ograniczeń przy organizacji wesel. Chcemy wprowadzić wymóg ich rejestracji i podawanie dokładnej listy gości. Nie wykluczamy, że zostanie obniżony limit osób, które biorą udział w takiej uroczystości (obecnie jest to 150 osób). Wtedy będziemy mogli lepiej kontrolować takie masowe wydarzenia.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że rejestrowanie wesel znacznie ułatwiłoby kontrolowanie czy dozwolona ilość gości nie została przekroczona. Zdaniem ministra wciąż głównymi epicentrami koronawirusa oprócz wesel są duże zakłady pracy.

Trzeba pamiętać, że z ogniskami mamy do czynienia przede wszystkim w zakładach pracy i najczęściej – dużych. Jeżeli na danym terenie mamy więc firmę, w której człowiek pracuje przy człowieku, istnieje ryzyko, że z jednego przypadku zrobi nam się ognisko.

Testy na granicach

Na pytanie o to czy w sierpniu może nastąpić wzrost zakażeń koronawirusem, Łukasz Szumowski odpowiedział, że nie spodziewa się masowych zachorowań wśród wczasowiczów.

Dużo więcej osób niż zwykle zdecydowało się na wakacje w Polsce. Wszystko zależy oczywiście od tego, dokąd wyjadą. Jeśli w rejon z małą liczbą zakażeń – zagrożenie jest niewielkie. Widzimy też po testowanych kuracjuszach udających się do sanatoriów, że generalnie w populacji wirusa nie jest wcale dużo.

Minister zdrowia nie ukrywa, że możliwe jest wprowadzenie obowiązkowych testów na obecność COVID-19 na granicach.

Niemcy zdecydowali się np. na wykonywanie testów u podróżnych. Być może pójdziemy ich śladem. Oczywiście wprowadzenie kwarantanny także bierzemy pod uwagę (…) Niczego nie wykluczamy. Być może osoby powracające z zagranicy będą musiały przejechać przez „testowy drive-thru” i zrobić wymaz.

Minister wypowiedział się także na temat postawy osób, które nie noszą maseczek, wymawiając się przeciwwskazaniami medycznymi. Przypomniał, że w rzeczywistości tylko wąskie grono osób nie może nosić maseczek. Co więcej ludzie, którzy nie chcą nosić maseczek, mogą zastąpić je przyłbicą. Już niebawem wejdzie w życie rozporządzenie na mocy, którego sklepy będą miały prawo nie obsługiwać klientów niezasłaniających nosa i ust.

Będzie to wprowadzone jako norma prawna, co najmniej w rozporządzeniu. Nastąpi to jeszcze w tym miesiącu.

Dzieci będą zarażać, bo muszą się uczyć

Łukasz Szumowski stwierdził, że powrót dzieci do szkół jest nieunikniony niezależnie od tego, jaka ilość zakażeń będzie odnotowywana. Minister zauważył, że zamknięcie szkół powoduje, że aż 2 mln dorosłych jest wyłączonych z aktywności zawodowej.

Na pewno uwzględnimy regionalizację w powiatach. Możliwe, że w rejonach z dużą liczbą zakażeń będzie więcej kształcenia zdalnego. Wytyczne dla danego powiatu będzie przygotowywać inspekcja sanitarna. W każdej szkole konkretne decyzje podejmie jej dyrektor. W tej chwili nie mamy danych wskazujących, że otwarcie szkół jest zagrożeniem

Minister Szumowski uważa, że największym wyzwaniem jesienią będzie skuteczne oddzielenie chorych na koronawirusa od pacjentów cierpiących na inne infekcje górnych dróg oddechowych.

Objawy trudno odróżnić. Pracujemy nad strategią, mamy chociażby szybkie testy antygenowe, które zostawiamy na sezon grypowy. Najtrudniejsza będzie logistyka – kto ma zlecić badania, jak transportować pacjentów.

Raz na zawsze Łukasz Szumowski zdementował plotki dotyczące jego dymisji ze stanowiska ministra zdrowia.

Jak widać, wróciłem właśnie z urlopu. To nie wygląda raczej na zajęcie się dymisją, tylko koronawirusem. Rekonstrukcja to jest kompetencja premiera i koalicji parlamentarnej. Nie chcę nawet w tym uczestniczyć, mam inne rzeczy na głowie.

Fotografie: Twitter, www.pikist.com

Polecane

Może Cię zainteresować