×

Kupują lalki, bo wierzą, że mieszkają w nich duchy. Potrafią wydać na nie nawet kilka tysięcy złotych

W Tajlandii od pewnego czasu możemy zobaczyć dość osobliwe zachowanie obywateli tego kraju. Otóż dorośli ludzie chodzą po ulicach, odwiedzają restauracje czy inne miejsca publiczne z lalkami. Traktują je przy tym jak dzieci. Dlaczego?

Duchy w lalkach

Tajlandczycy wierzą, że w konsekwencji odprawienia specjalnego rytuału w danej lalce zamieszkuje duch (np. dziecka zabitego w wyniku aborcji), który jeżeli będzie dobrze traktowany, przyniesie danej osobie szczęście. Lalki te nazywają się „Look Thep”, co oznacza dziecko-anioła. Z kolei sam ryuał nosi nazwę „plook sek” i to właśnie on ożywia daną zabawkę. Ceny lalek, do których zaprasza się duchy, wahają się od 1,5 tysiąca batów, czyli około 170 złotych do 30 tysięcy batów – około 3 tysięcy złotych.

Rynek kwitnie

W Tajlandii pojawiły się nawet sklepy z całym asortymentem dla takich zabawek, np. ubraniami czy biżuterią. Jednak to jeszcze nie wszystko… Znajdziemy również salony kosmetyczne czy fryzjerskie. W Bangkoku w niektórych restauracjach jest już nawet specjalne menu dla Look Thep.

Pierwszy oficjalny przypadek

Ten dziwny zwyczaj pojawił się w po raz pierwszy w okolicach 2013 roku. Dziś jego popularność osiągnęła naprawdę przerażające rozmiary. Pierwsza oficjalnie znaną posiadaczką Look Thep, była Mananya Bunmi. Kobieta miała problem z dorastającym synem, który popadł w złe towarzystwo. Stworzyła więc lalkę Look Thep i przy pomocy amuletów przemówiła do niej, nadając jej część duszy dziecka.

Pomogła jej

Po pewnym czasie podobno 17-latek zmienił swoje zachowanie, ale wciąż pozostawał pod wpływem złego towarzystwa. Lalka trafiła wówczas do świątyni, gdzie dalej modlono się o całkowitą zmianę chłopaka i faktycznie tak się stało. Podobno po tym zdarzeniu młody mężczyzna porzucił złe towarzystwo, znalazł pracę i zaczął nawet spotykać się z dziewczyną. Jego matka przyjęła pseudonim Mama Ning i postanowiła rozpocząć masową produkcję lalek z duszą.

Skąd taka popularność Look Thep?

W tajskiej kulturze wciąż żywe jest przekonanie, że duchy mogą zamieszkiwać różnego rodzaju przedmioty. Od zawsze pełno tam amuletów. Prawdopodobnie dlatego ten osobliwy zwyczaj tak szybko stał się popularny i wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze bardziej.

Może Cię zainteresować

zamknij