×

Lody z automatów zbadane przez sanepid. W większości próbek wykryto bakterie

Lody z automatów to idealna przekąska na upalne dni. Do tego są łatwo dostępne, a ich cena nie jest wygórowana. Ostatnio sanepid przebadał kilka z nich w jednym regionie. Wyniki nie napawają optymizmem.

Lody z automatów z „dodatkiem”

Inspektorzy sanitarni z województwa zachodniopomorskiego pod koniec czerwca przeprowadzili wyrywkowe kontrole automatów do lodów. Z 39 obiektów gastronomicznych (lodziarnie, kawiarnie, restauracje, itd.) do badań mikrobiologicznych przekazali łącznie 195 próbek.

Wyniki okazały się niepokojące. W 105 próbkach pobranych w 21 lokalach wykryto zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriacae. Jak tłumaczy WSSE w Szczecinie, obecność bakterii świadczy o braku zachowania należytej higieny w procesie produkcji. Mogą one wywołać nieprzyjemne problemy żołądkowo-jelitowe.

Obecność bakterii Enterobacteriaceae świadczy o niewystarczającym poziomie utrzymania higieny w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji oraz o braku kontroli wewnętrznej – tłumaczy Małgorzata Kapłan rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie i dodaje – bakterie Enterobacteriaceae naturalnie występują w jelicie grubym człowieka i wówczas nie są bakteriami chorobotwórczymi. W przypadku spożycia produktu, w którym znajdują się bakterie, u osób z obniżoną odpornością oraz z chorobami układu pokarmowego mogą powodować dolegliwości żołądkowo – jelitowe.

– czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Wygląda więc na to, że lody z automatu tylko pozornie wydają się być bezpieczniejsze, niż lody sprzedawane w gałkach i nakładane z pojemników.

Wyciągnięto konsekwencje

Przekroczoną ilość bakterii w próbkach lodów wykryto m.in. w Świnoujściu, Koszalinie, Szczecinku, Szczecinie i Sławnie.

W związku z tym, sanepid zwrócił się do 10 przedsiębiorców, którym wydano decyzje administracyjne z rygorem natychmiastowej wykonalności. Dotyczą one zakazu produkcji i sprzedaży lodów do czasu przeprowadzenia dezynfekcji, przeszkolenia personelu i uzyskania prawidłowych wyników badań.

Kolejnych 11 producentów pouczono o konieczności rygorystycznego przestrzegania reżimu sanitarnego. Wszyscy oni muszą pokryć koszty badań i kontroli.

Sanepid zapowiada, że to nie koniec wyrywkowych kontroli automatów do lodów.

Ostatnio Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży batoniki dla dzieci, w których wykryto plastik. W związku z tym wydano ostrzeżenie dotyczące trzech partii przekąsek marki Frupp.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.fakt.pl, szczecin.se.pl, wsse.szczecin.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij