×

Lider Al-Kaidy wypowiedział wojnę światu. Europa jest jednym z celów

Od wydarzeń z 11 września 2001 roku minęło 18 lat, a wspomnienie z tego dnia jest żywe w nas do tej pory. W rocznicę zamachu na World Trade Center lider Al-Kaidy, Ajman al-Zawahri, wypowiedział wojnę Stanom Zjednoczonym, Europie, Rosji i Izraelowi. Wezwał islamskich terrorystów do uderzenia w nowym filmie, który opublikowano w sieci.

W ponad 30-minutowym wideo apeluje do muzułmańskich braci na całym świecie

Al-Zawahiri wzywa ich do tego, aby nie bali się korzystać z „pomysłowości i kreatywności” w celu osiągnięcia celu. W czasie jego przemówienia nie zabrakło także anglojęzycznej transkrypcji. Nie pochwalił terrorystów, którzy wycofali się z dżihadu, a także tych, którzy są zdania, że nie można popierać zamachu z 11 września, ponieważ śmierć wówczas ponieśli niewinni ludzie.

Al-Zawahiri wspomniał o rocznicy z 11 września: „Minęło 18 lat od błogosławionych nalotów w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Pensylwanii”

Interesy Izraela i jego amerykańskich, brytyjskich, francuskich, rosyjskich i europejskich sojuszników są rozpowszechnione na całym świecie, tak więc, gdy konspirują i łączą siły przeciwko nam w każdym zakątku, my musimy ich dosięgnąć – w wybranym przez nas czasie i miejscu

33-minutowe nagranie zostało odkryte w środę rano przez Raphaela Glucka, który jest współzałożycielem JihadOScope, firmy monitorującej komunikację terrorystyczną w Internecie i poza nim. Nagranie zostało wyprodukowane przez ramię propagandowe al-Kaidy – „Al-Sahab Media”. FBI odmówiło komentarza w tej sprawie i nie odniosło się w żaden sposób do nagrania.

Kim jest mężczyzna, którego przemówienie pojawiło się w sieci?

Ajman al-Zawahri jest jednym z dwóch najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. Za jego złapanie wyznaczono nagrodę 25 milionów dolarów. Nikt nie wie, gdzie al-Zawhri przebywa. Z całą pewnością ciężko przejść obojętnie obok takiego nawoływania, gdy mamy świadomość tego, jak wyglądały zamachy z ostatnich lat. Podróżując, nawet po Europie, można zauważyć wzmożoną ochronę na lotniskach, a policja patroluje ulice i jest zawsze w gotowości.

Czy apel Ajmana al-Zawahria może być katalizatorem do wzmożonych działań ze strony terrorystów?

Eksperci zwracają uwagę na to, że Al-Kaida skupia się na tym, aby odbudować struktury. Nieoficjalnie mówi się nawet o 40 000 bojowników, którzy są rozprzestrzenieni po całym świecie.

Polecane

Może Cię zainteresować