×

Dwa kraje na celowniku Putina. Zastępca sekretarza generalnego NATO ostrzega

Dwa kraje na celowniku Putina: zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana przestrzega przed możliwym atakiem. Rumuński polityk wskazał, które państwa mają powody do niepokoju.

NATO rośnie w siłę

NATO się rozrasta, co z pewnością nie podoba się Władimirowi Putinowi. Ale to właśnie rosyjska napaść na Ukrainę sprawiła, że władze niektórych państw podjęły decyzje, które dla wielu były zaskoczeniem.

Obecnie do sojuszu należy 30 państw, ale wkrótce lista może się wydłużyć o kilka kolejnych krajów. Decyzję podjęły już Finlandia i Szwecja, które dzisiaj mają przedstawić stosowne dokumenty sekretarzowi generalnemu Jensowi Stoltenbergowi.

Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Szwecji, ale także regionu Morza Bałtyckiego, a to, że aplikujemy razem z Finlandią, oznacza, że możemy przyczynić się do bezpieczeństwa w Europie Północnej

– podkreśliła premier Szwecji Magdalena Andersson.

Decyzja Finlandii i Szwecji kończy dekady polityki neutralności. O przystąpieniu do NATO myślą też inne kraje. I to one, zdaniem sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana, mogą znaleźć się na celowniku Moskwy.

Dwa kraje na celowniku Putina

Nad przystąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego poważnie zastanawia się Gruzja, a także Bośnia i Hercegowina. Oba te kraje w przeszłości doświadczyły wojny. Zaś Gruzja boleśnie przekonała się, jak wygląda „misja stabilizacyjna” w wykonaniu rosyjskich wojsk.

Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana uważa, że zarówno Gruzja, jak i Bośnia i Hercegowina, mogą „stać się celem rosyjskiej agresji”. Zdaniem rumuńskiego polityka, agresja może przybrać m.in. formę zmasowanego ataku cybernetycznego.

Uzupełniamy dla nich nasze wsparcie (…), aby budować odporność oraz zapobiegać dalszej agresji, w tym inwazji w obszarze bezpieczeństwa cybernetycznego

– powiedział we wtorek zastępca sekretarza generalnego NATO.

Ataki cybernetyczne są obok dezinformacji i szpiegostwa cyfrowego częścią nowego rodzaju działań wojennych. (Widać to było) w dniu inwazji na Ukrainę, kiedy doszło do zakrojonych na szeroką skalę ataków cybernetycznych na jej infrastrukturę rządową, wojskową i krytyczną

– zaznaczył rumuński polityk.

Fotografie:

Może Cię zainteresować