×

Studenci wynaleźli lakier do paznokci, który potrafi wykryć pigułkę gwałtu!

Czterech studentów z Uniwersytetu Północnej Karoliny próbuje wyprodukować lakier do paznokci, który wykryje obecność ‚pigułki gwałtu’ poprzez substancje takie jak Rohypol i GHB i zmianę koloru.

„Z naszym lakierem do paznokci, każda kobieta będzie mogła dyskretnie zapewnić sobie bezpieczeństwo, poprzez proste zanurzenie palca w drinku” – mówią Undercover Colors na stronie Facebooka.

Dzięki lakierowi do paznokci i kilku innym podobnym technikom, mamy nadzieję, że potencjalni napastnicy będą się bali zatruć kobiece drinki, ponieważ teraz istnieje ryzyko złapania ich. W efekcie, chcemy przesunąć strach z ofiar na sprawców. Jesteśmy Undercover Colors, pierwszą modową firmą, która umacnia kobiety aby zapobiec napaściom na tle seksualnym.”

Technologia bezpiecznych drinków została rozdzielona na dziesiątki milinów podstawek, które zmieniają kolor gdy przynajmniej kropla drinka zawierająca narkotyk, spadnie na nie. Lakier do paznokci może być trudniejszy do opracowania niż karton, ale jego zaletą jest dyskretny sposób użycia, dla tych którzy nie chcą pokazać, że maja podejrzenia, że ich drink może być zatruty.

paznokcie

Do tej pory, Undercover Colors nie ujawniają zbyt wiele szczegółów.

Projekt, który wyszedł z inicjatywy Uniwersytetu, miał na celu aby studenci zajęli się problemami prawdziwego świata, okazało się, że produkt może pojawić się znacznie szybciej na rynku. Ich strona internetowa nie ujawnia nic więcej poza logiem i prośbą o dotację na badania. Wszyscy czterej założyciele studiują Inżynierię Materiałową. Rzecznik Ankesh Madan mówi:

„Każdy z nas był blisko kogoś, kto przeszedł przez to straszne doświadczenie i zaczęliśmy skupiać się na pomocy aby zapobiec przestępstwu.”

Badanie skuteczności podstawek wskazały problem, że wiele ludzi jest pod wrażeniem wykrycia flunitrapezamu (Ryhypolu) ale w rzeczywistości wykrywają tylko GHB czy Katamine. Niedokładna wiara w skuteczność wykrycia Ryhypolu, może zniechęcić potencjalnych gwałcicieli ale autorzy badania przestrzegają przed ‚fałszywym poczuciem bezpieczeństwa’ użytkowników. Podobne problemy wynikają z faktu, że kwaśne napoje i mleczne produkty mogą zakłócić niezawodność produktu. Badanie również wykazało, że podczas testowania podstawki na obecność Kateminy, zmiana koloru trwała znacznie dłużej niż użytkownicy mogą się spodziewać.

Wiele ludzi jest wyraźnie podekscytowanych pomysłem na lakier do paznokci, komentarze typu:

„Nie mogę się doczekać aż będzie to dostępne, z przyjemnością kupie całe OPAKOWANIE i rozdam je swoim studentkom!”

„Nie tylko jest to ważne i ratuje życie ale również jest na poziomie sekretnej szpiegowskiej broni!”

Jednak, Karen Pickering, współzałożyciel Melbourne Slutwalk, marszu przeciwko gwałtom i obwinianiu ofiar, twierdzi:

„Żadna ilość przygotowań i technologi nie ochroni nas przed faktem, że przeważająca większość napaści na tle seksualnym, popełniana jest przez mężczyzn znanych i obdarzonych zaufaniem przez ofiarę.”

Polecane

Może Cię zainteresować