×

Łabędzi śpiew to oznaka zbliżającej się śmierci. Jak go rozpoznać?

Szpitale i ośrodki opieki paliatywnej, to miejsca przepełnione cierpieniem i smutkiem. Tu odchodzenie po prostu trzeba oswoić. Bo śmierć wyjątków nie robi. Pracując w szpitalu czy hospicjum, z czasem obojętnieje się na pewne rzeczy. Ale do widoku umierających pacjentów ciężko się przyzwyczaić. Ci, którzy towarzyszą umierającym osobom, mówią, że zbliżającą się śmierć można rozpoznać. Jednym z sygnałów jest łabędzi śpiew…

Łabędzi śpiew

Już pradawni mieszkańcy Skandynawii twierdzili, że łabędź przez całe życie pozostaje niemy, ale tuż przed śmiercią wydobywa z siebie zapadające w pamięć dźwięki. Właśnie stąd wzięło się określenie „łabędzi śpiew”. Dziś używa się go w środowisku medycznym (chociaż nie jest to medyczne określenie). Pracownicy szpitali i hospicjów, mówiąc o „łabędzim śpiewie”, mają na myśli sygnały, które zapowiadają zbliżające się pożegnanie z pacjentem.

O łabędzim śpiewie, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” (łódzki dodatek) opowiedziała Katarzyna Szubert, pielęgniarka długoterminowa w opiece paliatywnej, a obecnie także właścicielka agencji SzubertMed opiekującej się osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi w ich najtrudniejszych chwilach.

Jak rozpoznać, że nadchodzi śmierć?

Czasem śmierć przychodzi nagle, zaskakuje. Czasem skrada się, zbliża bardzo powoli. Takie powolne, nieuchronne odchodzenie, obserwują na co dzień pracownicy szpitali i ośrodków opieki paliatywnej. Skąd wiedzą, że zbliża się śmierć?

Łabędzi śpiew. To takie chrobotanie podczas oddychania, gdy płuca przestają prawidłowo pracować. Inne oznaki zbliżającej się śmierci to płytki oddech, szkliste oczy, zasinienia palców, niskie ciśnienie i saturacja

– wyjaśniła w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Katarzyna Szubert.

Organizm człowieka na kilka, kilkanaście godzin przed śmiercią daje znak, że nadchodzi koniec. Chory traci zainteresowanie światem zewnętrznym, przestaje przyjmować posiłki, płyny i leki. Jest nadmiernie senny, osłabiony, przestaje reagować na bodźce. Może odczuwać dolegliwości bólowe.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować