×

Kwarantanna i zamknięcie lotów. Powrót obostrzeń jest coraz bardziej realny

Kwarantanna i zamknięcie lotów. To tylko wybrane obostrzenia, z których powrotem powinniśmy się liczyć. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński nie ma wątpliwości, że już niebawem może być konieczne przywrócenie części ograniczeń. Przy jakiej ilości zakażeń wrócą obostrzenia?

Kwarantanna i zamknięcie lotów

Wczorajszy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce, który sięgnął aż 615 przypadków sprawił, że do dyskusji publicznej powrócił temat możliwości przywrócenia wybranych obostrzeń. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w wywiadzie dla TVN24 opowiedział o tym, jakie kroki zostaną podjęte, jeśli ilość przypadków będzie nadal rosła.

Jesteśmy gotowi wprowadzić ograniczenia, jeżeli chodzi o loty, a po drugie rozważyć takie instrumenty jak kwarantanna.

Zdaniem Janusza Cieszyńskiego najważniejszą przyczyną wzrostu zakażeń są trzy główne ogniska koronawirusa, w których funkcjonują duże zakłady przemysłowe.

Od samego początku zwracaliśmy uwagę, aby wraz z odmrażaniem zapewnić odpowiednie warunki pracy. […] Premier Emilewicz spotkała się z przedstawicielami wszystkich branż, z którymi rozmawiała na temat tego, w jaki sposób mają one wracać do normalnego funkcjonowania.

Wiceminister nie ukrywa, że jeśli eksperci stwierdzą, że przywrócenie restrykcji jest zasadne, to Ministerstwo Zdrowia będzie zobowiązane wprowadzić stosowne ograniczenia. Przypomnijmy, że wkrótce mają ulec wzmożeniu także kontrole GIS na weselach. Właśnie tego typu imprezy są jednym z głównych czynników ryzyka zakażenia koronawirusem.

Kiedy powrócą obostrzenia?

W dyskusji na temat COVID-19 często pojawia się argument mówiący o tym, że na początku epidemii w marcu, gdy zakażeń było niewiele, obostrzenia były dużo bardziej dotkliwe niż obecnie. Janusz Cieszyński uważa, że nie należy robić takich porównań, ponieważ celem ograniczeń wprowadzonych w marcu było zahamowanie wzrostu zachorowań. W ten sposób starano się bowiem nie doprowadzić do tego, aby liczba zakażonych w Polsce nie sięgała tysięcy, jak ma to miejsce za granicą. Polityk przypomniał także, że proces wprowadzania restrykcji jest silnie związany nie tylko z ilością nowych przypadków, ale również z tempem przyrostu ich liczby.

Dynamika, a nie tylko bezwzględne wartości mają wpływ na to, jakie decyzje są podejmowane.

Cieszyński jest przekonany, że w chwili obecnej społeczeństwo i personel medyczny potrafią już funkcjonować w dobie epidemii. Dlatego wiceminister uważa, że nie powinniśmy porównywać bieżącej sytuacji z tą na początku epidemii. Zapowiedział, że osoby udające się na urlop w sierpniu powinny być przygotowane na to, że zostaną objęte kwarantanną po powrocie do Polski. W oparciu o najnowsze rekomendacje ministra zdrowia zamknięto już loty do dwóch krajów europejskich, w których liczba zakażeń jest wysoka.

Jesteśmy w kontakcie z partnerami z innych krajów europejskich i jeżeli sytuacja epidemiologiczna będzie tego wymagała […] jesteśmy gotowi wprowadzić ograniczenia, jeżeli chodzi o loty, a po drugie – rozważyć takie instrumenty, jak kwarantanna, która przez kilka miesięcy w Polsce obowiązywała wszystkich przyjeżdżających z zagranicy.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować