×

Naukowcy zbadali, które dziecko w rodzeństwie jest najmądrzejsze!

Jeśli macie młodsze rodzeństwo możecie być dumni – według statystyki jesteście mądrzejsi. Gorzej jeśli jesteście najmłodsi…

Starsze rodzeństwo jest najmądrzejsze

Jeśli jesteś najmłodszym lub średnim dzieckiem w rodzinie, przygotuj się na niechciane wiadomości: Twoje najstarsze rodzeństwo prawdopodobnie ma rację, kiedy chwali się tym, że jest najstarsze i najmądrzejsze. I możesz za to winić swoich rodziców.

via GIPHY

Badanie wykazało, że pierworodne dzieci są mądrzejsze niż ich młode rodzeństwo, ponieważ autorzy badania postanowili dowiedzieć się więcej na temat „efektu kolejności narodzin”. Naukowcy twierdzą, że odkrycia mogą pomóc wyjaśnić tak zwany efekt kolejności porodu, gdy dzieci urodzone wcześniej w rodzinie cieszą się lepszymi płacami i większą edukacją w późniejszym życiu.

via GIPHY

W ramach badania naukowcy śledzili 5000 dzieci od urodzenia do 14 roku życia i testowali je co dwa lata za pomocą czytania, dopasowywania liter i słownictwa obrazkowego.

Badania dobitne to udowadniają

Badania opublikowane w Journal of Human Resources wykazały, że pierworodne dzieci przewyższają swoje młodsze rodzeństwo w testach poznawczych od niemowlęctwa – są lepiej przygotowane na sukces akademicki i intelektualny dzięki rodzajowi rodzicielstwa, którego doświadczają. Jak mówi Jee-Yeon K. Lehmann, współautor badań i ekonomista w Analysis Group w Boston:

Rodzice po raz pierwszy chcą robić wszystko dobrze i na ogół mają większą świadomość swoich interakcji i inwestycji w pierworodnych. Z każdym kolejnym dzieckiem rodzice coraz bardziej relaksują się, co oznacza, że nie dostrzegają potrzeb swoich dzieci w kwestiach rozwoju.

via GIPHY

Tak więc, rodzice mogą kochać i troszczyć się o swoje dzieci w równym stopniu, jednak pierworodne mają największą stymulację umysłową, ponieważ otrzymują niepodzielną uwagę obojga rodziców i całą ich energię po raz pierwszy.

Mądrzejsze, ale nie lepsze

Gdy rodzice z sukcesem sprowadzą jedno dziecko na świat, trudniej jest im poświęcić ten sam poziom czasu i inwestycji kolejnym dzieciom. Badanie wykazało na przykład, że rodzice spędzają mniej czasu na czytaniu młodszym dzieciom oraz na uczeniu ich podstawowych pojęć, takich jak alfabet.

via GIPHY

Późniejsze dzieci również rzadziej otrzymywały zajęcia lub zabawki angażujące umysłowo. Ta zmiana w rodzicielstwie nie miała wpływu na postawę ani osobowość dziecka, ale według badań, które opierają się na analizie danych zebranych w National Longitudinal Survey of Youth.

Czy wasze rodzeństwo potwierdza badania?

Źródła: www.her.ie, www.cnbc.com, globalnews.ca
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować