×

13 października zobaczymy bardzo złowieszczy Księżyc! Wszystko przez rzadkie zjawisko

Już w tę niedzielę będziemy świadkami niezwykłej pełni księżyca. Dlatego nie zapominajcie o tym, aby spojrzeć w niebo. Księżyc będzie wyglądał wówczas odrobinę inaczej. Z pewnością bardziej złowieszczo. „Księżyc Myśliwych” jest niezwykłym, ale odrobinę przerażająco wyglądającym zjawiskiem… Nie zapomnijcie i koniecznie róbcie zdjęcia! ?

Księżyc myśliwych już 13 października!

Pełnia Księżyca Myśliwych ma miejsce co 20 lat. Od ostatniej minęło właśnie tyle, dlatego już za 2 dni pojawi się znów. 13 października 2019 roku koniecznie musicie pamiętać o tym, aby spojrzeć w niebo. Jednak zanim nadejdzie ta niezwykła noc, zdradzimy Wam, z czym dokładnie jest ona związana.

Księżyc myśliwych

Czas polowań

Zjawisko to pojawia się zazwyczaj w październiku lub też w listopadzie i ma związek z dawnymi wierzeniami oraz tradycjami. Najważniejszą z nich jest urządzanie w czasie jego trwania jesiennych polowań. Był to doskonały termin dla myśliwych do tego, aby przygotować zapasy na nadchodzącą zimę. Co więcej, znacznie większy księżyc znacznie lepiej oświetlał lasy oraz pola Dodatkowo, zazwyczaj wtedy było już po jesiennych żniwach i pola były czyste, przez co zwierzętom trudniej było ukryć się przed myśliwymi.

Nazwa „Księżyc Myśliwych” przywędrowała do Polski zza oceanu. To w Ameryce Północnej rdzenni mieszkańcy przekazali kolonizatorom swoją wiedzę o księżycu.

krwawy ksieżyc

Księżyc myśliwych upiorny wygląd naszego satelity

Pełnia Myśliwych charakteryzuje się zmienionym i nietypowym wyglądem księżyca. Jego tarcza jest wówczas znacznie większa niż zazwyczaj i nabiera nieco upiornej, czerwonej poświaty. Dlatego inną nazwą tego zjawiska jest także „krwawy księżyc”. Według rdzennej ludności Ameryki Północnej było związane z krwią zwierzyny upolowanej podczas wspomnianych wcześniej łowów. Patrząc na niego, z pewnością ma się wrażenie, że staje się złowieszczy…

Księżyc myśliwych, czyli krwawy księżyc

Równonoc jesienna

Warto też dodać, że zjawisko to związane jest bezpośrednio z równonocą jesienną, czyli momentem, w którym słońce świeci niemal bezpośrednio nad równikiem. To też czas, w którym naprawę niewiele mija od zachodu słońca do wschodu księżyca. Tak naprawdę to księżyc pojawi się na niebie, zanim słońce na dobre zajdzie. Ponadto, w tę noc nasz satelita będzie gościł na niebie przez calutką noc!

Warto dodać także, że w niektórych miejscach pojawi się też efekt dwóch słońc na niebie. Zwłaszcza dla osób, które będą znajdowały się nad zbiornikami wodnymi lub też na terenach równinnych. Jakim sposobem tak się stanie? Otóż nasz satelita, który odbija promienie słoneczne, będzie odbijał je znacznie lepiej pod konkretnym kątem.

Pamiętajcie, aby zrobić zdjęcia, jeśli uda Wam się zobaczyć to zjawisko. Nie możemy się na nie doczekać!

Może Cię zainteresować

zamknij