×

W weekend czeka nas niesamowite zjawisko astronomiczne. „Śnieżny Księżyc” zagości na niebie

Nadchodzący weekend będzie niezwykły. Wszystko za sprawą zjawiska astronomicznego, które wszyscy będziemy mogli obserwować na niebie. Miejmy nadzieję, że chmury nie przesłonią nam tego pięknego obrazka.

Pełnia Śnieżnego Księżyca

8 lutego, w sobotę na niebie widoczny będzie tzw. „Śnieżny Księżyc”. Jeśli warunki pogodowe dopiszą, będzie można podziwiać go również w Polsce. Pełnia Księżyca w ten weekend będzie szczególna, ponieważ jest określana jako czwarta pod kątem jakości w 2020 roku. Chociaż nie jest to tzw. „Super-Księżyc”, to tarcza naszego naturalnego satelity przyjmie zaskakująco duże rozmiary i z pewnością zachwyci wszystkich miłośników astronomii. Nazwa zjawiska wywodzi się z indiańskiej tradycji i określa czas w roku, w któym występują obfite opady śniegu. Śnieżny Księżyc będzie można obserwować w nocy z 8 na 9 lutego. Najbardziej widoczny będzie poza miastem, w miejscach pozbawionych dopływu sztucznego światła.

W 2020 roku będzie więcej takich zjawisk

2020 rok będzie obfitował w liczne zjawiska astronomiczne z udziałem piątego co do wielkości Księżyca Układu Słonecznego. W przeciągu najbliższych 11 miesięcy aż dwukrotnie zobaczymy Super-Księżyc, czyli zbliżenie się naszego satelity na najmniejszą odległość względem Ziemi w ciągu roku. Księżyc jest wtedy  jaśniejszy o 1/3 i wydaje się większy o kilkanaście procent. Oprócz tego, czeka nas kilka zaćmień naszego jedynego naturalnego satelity. Lutowa pełnia bez wątpienia jest warta zobaczenia, ponieważ Księżyc znajdzie się bardzo blisko Ziemi. Tym samym jego blask będzie wyjątkowo mocny i jasny, a tarcza sprawi wrażenie ogromnej. W połączeniu ze śnieżnym krajobrazem stworzy malowniczy widok, który zapadnie każdemu w pamięć.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij