×

Pełnia Różowego Księżyca już dzisiaj! Tego widowiska nie można przegapić

Pełnia Różowego Księżyca! Dzisiejszej nocy na niebie będzie miało miejsce niezwykłe zjawisko. Będzie widoczne już od godzin wieczornych. Tego nie można przegapić!

Pełnia Różowego Księżyca

Ten rok zdecydowanie obfituje w niezwykłe zjawiska astronomiczne. W zeszłym miesiącu mieliśmy okazję podziwiać pełnię Robaczego Księżyca, a już dziś czekają nas nowe atrakcje.

Księżyc znajdzie się dziś wyjątkowo blisko Ziemi przez co będzie aż o 14 procent większy i o 30 procent jaśniejszy, niż podczas zwyczajnej pełni. Tzw. stuprocentowa pełnia będzie widoczna na niebie o godzinie 4:35 w nocy. Jednak już od wczesnych godzin wieczornych warto spoglądać w niebo, ponieważ Księżyc będzie prezentował się wyjątkowo pięknie.

Noc z wtorku na środę najprawdopodobniej będzie bezchmurna, dlatego obserwacje powinny być udane. Termin Różowy Księżyc nawiązuje do koloru kwiatów floksów, których rozkwit przypada właśnie na ten okres roku.

Pełnia Rybia

Podczas pełni Różowego Księżyca (nazywanej także Pełnią Kiełkującej Trawy, Pełnią Rybią lub Pełnią Jajeczną), nasz naturalny satelita znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Spowoduje to, że tarcza Srebrnego Globu będzie oświetlana przez Słońce.

Tej nocy Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi w ciągu roku, co określamy mianem „superksiężyca”. Znajdzie się on w odległości 357 000 km od Ziemi. Zazwyczaj jego średnia odległość względem Ziemi wynosi 384 000 km. Eksperci radzą, aby obserwacje powierzchni Księżyca za pomocą lornetek robić na kilka dni przed pełnią, ponieważ w dniu pełni zbyt duża jasność ogranicza widoczność.

Superksiężyc najlepiej jest obserwować poza miastem, z daleko od zabudowań, aby uniknąć wpływu sztucznych świateł. Niestety w obecnej sytuacji trzeba prowadzić obserwacje z… okna. Kolejne noce także będą sprzyjały podziwianiu Księżyca, chociaż naturalnie jego tarcza będzie malała.

Następną pełnię Księżyca będziemy mieli szansę zaobserwować już za miesiąc 7 maja 2020 roku.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij