×

Wstrząsające słowa księcia Williama. Ostrzega przed światową katastrofą!

Książę William ostrzega przed katastrofą światową! Członek królewskiej rodziny brytyjskiej ma fatalne wieści. Co takiego może się wkrótce wydarzyć?

Książę William ostrzega przed katastrofą

Książę William od dłuższego czasu porusza kwestie związane z ekologią. Wspólnie z małżonką są aktywnie zaangażowani w działalność mającą na celu ratowanie bioróżnorodności naszej planety. Jest ona kluczowa dla przetrwania nie tylko przyrody, ale także dla człowieka. Wiele osób nie ma świadomości, że jesteśmy bezpośrednio związani ze stanem świata wokół nas.

W ostatnim materiale wyemitowanym w trakcie międzynarodowej gali organizowanej w USA przez organizację non-profit Conservation International William nie ma dobrych wieści. Według słów 38-letniego Brytyjczyka, kończy nam się czas:

Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań w ciągu najbliższych dziesięciu lat, wyrządzimy naszej planecie nieodwracalne szkody. Te szkody nie będą jednakowo odczuwalne przez wszystkich. Ci, którzy zrobili najmniej, aby wywołać zmiany klimatyczne, zostaną nimi najmocniej dotknięci.

Jednakże arystokrata nie widzi przyszłości ludzkości jedynie w czarnych barwach. Jego zdaniem jesteśmy w stanie osiągnąć odpowiedni konsensus z pomocą nauki. Jako przykład niezwykłych zdolności człowieka wskazuje szczepionkę na koronawirusa:

Naprawdę wierzę, że ludzie posiadają niezwykłą zdolność wyznaczania sobie celów i dążenia do ich osiągnięcia. Rekordowe tempo powstania szczepionki na COVID-19 jest tego przykładem.

Książę zaznacza, że cały trud nie może być poniesiony przez grupę osób czy konkretny kraj. Aby ratować naszą planetę każdy musi zostać zmobilizowany, aby całe przedsięwzięcie miało sens:

Jest to globalny wysiłek zespołowy i potrzebuje nas wszystkich, jeśli ma odnieść sukces. Osiągnięcie tego celu będzie wymagało od nas energii, determinacji i optymizmu. Razem musimy zjednoczyć każdą firmę, każdą społeczność, każdy rząd i każdą osobę wokół naszego wspólnego celu, jakim jest naprawa Ziemi.

Nagroda „Earthshot Prize”

W październiku ub. książę William i księżna Kate ogłosili ekologiczną nagrodę Nobla. Osoba lub firma, która znajdzie najlepsze rozwiązanie odpowiadające na problemy kryzysu klimatycznego, otrzyma od pary książęcej wyróżnienie w postaci „Earthshot Prize”.

Książę William przeznaczył na ten cel 50 milionów funtów, co ma zapewnić finansowanie nagrody przez 10 lat. Jednocześnie podkreśla, że nie wolno nam popadać w ekologiczny pesymizm i poddawać się. Trzeba działać na ile to możliwe i póki jeszcze jest czas:

Mam nadzieję, że dzięki nagrodzie Earthshot ludzie uwierzą, że w ciągu 10 lat można uczynić naszą planetę lepszym miejscem do życia. Mój dziadek wspierał ochronę środowiska naturalnego (WWF), wyprzedzając swoją epokę. Ja nie chcę wyprzedzać epoki, bo wtedy będzie już za późno – działać trzeba teraz.

Książę może pochwalić się mocnym wsparciem. Po swojej stronie m.in. Cate Blanchett, czy chińskiego miliardera i filantropa Jack Ma. Do tego wyrazy uznania za swoje starania usłyszał od samego Davida Attenborough, brytyjskiego biologa i popularyzatora wiedzy przyrodniczej na świecie.

Czy apel księcia zostanie wysłuchany?

Źródła: people.com, www.o2.pl, outdoormagazyn.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować