×

Książę Filip przeszedł operację! Pałac Buckingham wreszcie przerywa milczenie

Książę Filip przeszedł operację kardiologiczną i jeszcze kilka dni spędzi w szpitalu. Pałac Buckingham zapewnia jednak, że najgorsze minęło. Informacje na temat stanu zdrowia męża królowej Elżbiety II są jednak bardzo zdawkowe.

Problemy księcia małżonka

16 lutego, na 4 miesiące przed swoimi setnymi urodzinami książę Filip, książę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, książę Edynburga, hrabia Merioneth, baron Greenwich, książę małżonek królowej Elżbiety II, został przewieziony do szpitala z powodu złego samopoczucia.

Początkowo Pałac Buckingham nie ujawniał żadnych dodatkowych informacji, więc media prześcigały się w spekulacjach, wypatrując ich potwierdzenia w mimice odwiedzających szpital członków rodziny królewskiej. Po opuszczeniu szpitala przez księcia Karola, zgromadzeni przed placówką dziennikarze dopatrzyli się łez w jego oczach i na tej podstawie uznali, że stan zdrowia sędziwego księcia małżonka uległ pogorszeniu.

Emocje łagodził wtedy wnuk pacjenta, książę William, który w rozmowie z dziennikarzami zapewniał, że dziadek ma się dobrze i znajduje się pod najlepszą opieką. Spekulacje wokół stanu zdrowia księcia małżonka podsycał fakt, że jego pobyt w szpitalu ciągle się przedłuża.

Książę Filip przeszedł operację

Sytuacja trochę się wyjaśniła, gdy książę Filip został niedawno przewieziony karetką do szpitala św. Bartłomieja, najstarszego szpitala w Londynie, specjalizującego się w operacjach kardiologicznych. To sugerowało, że książę cierpi na kłopoty z sercem. Zresztą nie po raz pierwszy, 10 lat temu przeszedł zabieg założenia stentu w tętnicy wieńcowej.

Teraz, jak się okazało, znów potrzebna była interwencja chirurgiczna. Po udanej operacji głos zabrał wreszcie Pałac Buckingham. Za pośrednictwem BBC poinformowano Brytyjczyków, że najgorsze już minęło:

Książę Filip przeszedł udaną operację w związku z wcześniej wykrytą chorobą serca i pozostanie w szpitalu przez kilka dni.

Poddani królowej Elżbiety II odetchnęli w ulgą. Książę Filip ma za sobą burzliwą przeszłość i słynie z gaf, ale wszyscy Brytyjczycy zdają sobie sprawę z tego, jak głębokie relacje łączą go z królową. Poddani zamartwiają się, jak ukochana monarchini poradziłaby sobie bez wsparcia męża, z którym spędziła 74, fakt, że nie zawsze udane, lata.

Bo jeśli chodzi o samą monarchię to jest przygotowana na każdy scenariusz. Po ewentualnej śmierci księcia Filipa, zostanie uruchomiona operacja Forth Bridge, od nazwy mostu łączącego Edynburg ze szkockim hrabstwem Fife. Gdyby książę Filip zmarł, pierwsza o tym fakcie poinformowałaby stacja BBC, ale gdyby to smutne wydarzenie nastąpiło w nocy, to informacja zostałaby podana do publicznej wiadomości dopiero o 8.00 rano. Protokół przewiduje, że królowa przywdziałaby żałobę na 8 dni i na 30 dni zawiesiła swoje obowiązki publiczne.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, www.plotek.pl
Fotografie: Twitter, Instagram

Może Cię zainteresować

zamknij