×

Koronawirus w Polsce 28 sierpnia. Krzywa zachorowań nieznacznie uległa zmianie

Koronawirus w Polsce 28 sierpnia ciagle daje się we znaki. Krzywa zachorowań utrzymuje się na poziomie, który jeszcze miesiąc temu uznalibyśmy za alarmujący. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia skraca czas kwarantanny.

Sytuacja epidemiologiczna

Od 6 sierpnia, gdy liczba nowych zakażeń skoczyła nagle do ponad 700 dziennie, krzywa zachorowań utrzymuje się na wysokim poziomie. W zasadzie jedyne spadki, jakie odnotowujemy od ponad trzech tygodni dotyczą weekendów, gdy wykonuje się mniej testów. Szczególnie zatrważające były dni 21-22 sierpnia, gdy dobowa liczba nowych zakażeń przekroczyła 900.

Wczoraj, po kilku dniach spadków, znów odnotowano zwiększoną ilość zachorowań na Covid-19. Tego dnia wykonano 887 pozytywnych testów.

Tymczasem rozpoczęcie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami i minister edukacji upiera się, by toczył się on w trybie stacjonarnym. Wśród krajów, w których uczniowie wrócili już do szkół, doświadczenia w tej kwestii są różne. Niezbyt optymistyczne wieści docierają z Niemiec, gdzie tylko w samym Berlinie wykryto ogniska zakażeń w 37 szkołach i to przy nakazie noszenia maseczek. W Polsce minister edukacji nie uznał go za konieczny.

Jednocześnie nowy minister zdrowia, Adam Niedzielski podjął decyzję w sprawie skrócenia czasu kwarantanny i wyeliminowania końcowych testów na obecność koronawirusa. Od tej pory każdy przebywający na kwarantannie, będzie mógł ją zakończyć bez żadnych badań po 10 dniach, jeśli tylko dobrze się czuje. Jak wyjaśnia resort zdrowia w projekcie rozporządzenia:

W szczególnych przypadkach związanych ze stanem klinicznym pacjenta (jak immunoniekompetentność – upośledzenie układu odpornościowego) czas trwania izolacji może być wydłużony do 20 dni. W przypadku personelu medycznego, osób sprawujących opiekę nad pensjonariuszami Domach Pomocy Społecznej (DPS) lub w przypadkach uzasadnionych klinicznie przesłanką do zwolnienia z izolacji może być dwukrotny negatywny wynik testów wykonanych w odstępie 24 godzin.

 

Koronawirus w Polsce 28 sierpnia

Tymczasem krzywa nowych zakażeń w Polsce ma się naprawdę dobrze. Dzisiaj, 28 sierpnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 791 nowych przypadkach koronawirusa. Tym samym ogólna liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła do 65 480 osób.

Nowe zachorowania na Covid-19 dotyczą województw:

– małopolskiego (139),
– mazowieckiego (130),
– śląskiego (104),
– wielkopolskiego (92),
– podkarpackiego (70),
– pomorskiego (42),
– łódzkiego (39),
– kujawsko-pomorskiego (38),
– dolnośląskiego (30),
– lubelskiego (27),
– warmińsko-mazurskiego (22),
– świętokrzyskiego (19),
– opolskiego (15),
– zachodniopomorskiego (10),
– lubuskiego (9),
– podlaskiego (5).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również o 9 zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem. W ten sposób liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła w Polsce do 2 018.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, twitter.com, tvn24.pl

Polecane

Może Cię zainteresować