×

Koronawirus w nowojorskim zoo. Tygrysica z pozytywnym wynikiem testu!

Koronawirus w nowojorskim zoo. Państwowe Laboratoria Służb Weterynaryjnych, oficjalnie poinformowały, że jeden z tygrysów uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19. To pierwszy przypadek zachorowania zwierzęcia w USA.

Koronawirus w nowojorskim zoo

Jak podaje CNN, do zakażenia doszło na terenie ogrodu zoologicznego w Bronksie w Nowym Jorku. Opiekunowie tygrysów i lwów zauważyli u nich objawy przypominające infekcje układu oddechowego. Pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa (SARS-CoV-2) uzyskała 4-letnia tygrysica malezyjska, Nadia.

Paul Calle, główny lekarz weterynarii w ogrodzie zoologicznym w nowojorskiej dzielnicy Bronx, uważa, że Nadię zainfekował jej opiekun, który jednak nie miał objawów choroby.

O ile wiemy, po raz pierwszy zwierzę nabyło Covid-19 od człowieka (…) To jedyne wytłumaczenie, jakie ma sens

Pod stałą obserwacją jest także siostra Nadii oraz dwa tygrysy syberyjskie i trzy lwy afrykańskie. Każdy z nich ma objawy wskazujące na obecność koronawirusa. W oświadczeniu wydanym przez ogród zoologiczny czytamy:

Chociaż [u zwierząt – przyp. red.] zaobserwowano pewien spadek apetytu, koty w naszym zoo dobrze sobie radzą pod opieką weterynaryjną

Według przedstawicieli zoo, nie wiadomo, jak COVID-19 rozwinie się u dużych kotów. Zapewniają oni jednak, że będą uważnie monitorować zwierzęta. Przewidują pełne ich wyleczenie.

Inne zwierzęta

Jak deklaruje Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych żadne inne zwierzęta w Bronx Zoo nie wykazują objawów zakażenia koronawirusem.

Nie ma dowodów na to, że inne zwierzęta w innych częściach zoo wykazują objawy

Przez pandemię koronawirusa, ogród zoologiczny został zamknięty dla gości już w połowie marca. Pierwszy tygrys zaczął wykazywać oznaki choroby 27 marca.

Pod koniec marca pojawiła się informacja, o pierwszym kocie z koronawirusem. Futrzak prawdopodobnie zaraził się od właścicielki.

Należy jednak pamiętać, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nie ma dowodów na przenoszenie tego wirusa ze zwierzęcia na człowieka.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.bbc.com, www.pap.pl, tvn24.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować