×

12. przypadek zakażenia koronawirusem. Choroba dotarła już do Krakowa i przemieszcza się dalej

To już pewne! Pacjent przebywający w szpitalu Żeromskiego w Krakowie jest zakażony koronawirusem! Oznacza to, że już w niemal wszystkich, dużych miastach Polski odnotowano zachorowania.

Koronawirus w Krakowie

Informacja na temat zarażonej osoby została potwierdzona przez dyrektora Szpitala Żeromskiego Jerzego Friedigera. Póki co szpital wstrzymuje się od podawania informacji na temat stanu zdrowia pacjentki. Nie wiadomo również czy osoba przebywała wcześniej w krajach, w których były już potwierdzone przypadki zarażenia. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pacjentką jest kobieta, która zgłosiła się wcześniej do przychodni w Nowej Hucie z podejrzeniem koronawirusa. Kobieta niedawno wróciła z Anglii, gdzie kilka dni spędziła w szpitalu, w którym przebywała osoba zakażona koronawirusem. Lekarz przyjmujący uznał, że podejrzenia o zarażeniu COVID-19 są jak najbardziej uzasadnione. Zdecydowano o wezwaniu transportu sanitarnego w celu przewiezienia pacjentki do oddziału zakaźnego w szpitalu Żeromskiego.

5 godzin oczekiwania na transport

Kobieta została odizolowana od reszty pacjentów obecnych w przychodni. Czas upływał, a pracownicy przychodni nie byli w stanie zorganizować transportu. Warto zauważyć, że każda z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej zobowiązana jest do posiadania umowy z firmą transportową. Ostatecznie transportem zajęło się Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Łącznie od momentu zgłoszenia się do lekarza do przetransportowania na oddział zakaźny do szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie minęło ponad 5 godzin. Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego tłumaczyła, dlaczego doszło do tak skandalicznej sytuacji.

Udzieliliśmy pomocy, ponieważ sytuacja była wyjątkowa i przychodnia wymagała wsparcia w zakresie transportu medycznego.

Przychodnia do której zgłosiła się pacjentka jest już nieczynna i trwają w niej procedury dekontaminacji. Pracownicy, którzy mieli kontakt z chorą zostali objęci nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Osoby, które podejrzewają u siebie koronawirusa nie powinny zgłaszać się ani do przychodni, ani na SOR. Należy zamiast tego zadzwonić do najbliższej stacji sanepidu lub zgłosić się na oddział zakaźny w szpitalu. Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi również specjalną całodobową infolinię po numerem: 800 190 590.

Fotografie: Twitter.com

Może Cię zainteresować