×

Koniec z płaceniem gotówką. Już od nowego roku będą istotne ograniczenia

Koniec z płaceniem gotówką! Brzmi jak żart, ale nic z tych rzeczy. Już od 1 stycznia 2023 roku mają nastąpić istotne ograniczenia dla osób, które preferują transakcje gotówkowe. W związku z tym nie zawsze będzie można ich dokonywać. O jakich sytuacjach mowa? Czy ograniczenia dotkną również Ciebie?

Koniec z płaceniem gotówką

Od 1 stycznia 2023 roku w ustawie o prawach konsumenta pojawią się znaczące zmiany. Będą dotyczyć transakcji na linii konsument – przedsiębiorca. W takiej sytuacji, gdy wartość transakcji przekroczy 20 tys. złotych, płatność nie będzie mogła być zrealizowana gotówką.

Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji

– czytamy w ustawie.

Na tym nie koniec. Co więcej, dojdzie do zaostrzenia limitu płatności gotówkowych w zakresie rozliczeń między firmami z 15 do 8 tys. złotych.

Ustawa już teraz budzi spore kontrowersje

Ustawa już teraz budzi spore kontrowersje. Odniósł się do niej Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), który ocenił, że jest to „nadmierna ingerencja w rynek”.

To sami właściciele i pracownicy firm powinni decydować o tym, jakie formy zapłaty będą przyjmowane w danym podmiocie. Naturalnym trendem jest rozwój płatności bezgotówkowych, które są coraz popularniejsze i pożądane. Warto wspomnieć o tym, że Polska jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów Europy pod względem korzystania z nowoczesnych technologii przy płatnościach bezgotówkowych

– przyznał ZPP.

ZPP donosi, że choć transakcje bezgotówkowe stają się w Polsce coraz bardziej popularne, wielu Polaków wciąż lubi płacić gotówką. Według badania NBP takie rozwiązanie preferuje co trzeci konsument, z czego wiele osób argumentuje to lepszą kontrolą nad finansami.

Banknoty i monety emitowane przez NBP są legalnymi środkami płatniczymi w Polsce i nie znajdujemy powodu, dla którego ich wykorzystywanie miałoby być sztucznie ograniczane regulacjami

– kończy ZPP.

Źródła: www.o2.pl
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować