×

Pierwszy kraj w Europie ogłasza koniec epidemii koronawirusa. Jest coraz lepiej

Premier Janez Jansza oficjalnie ogłosił koniec epidemii koronawirusa w Słowenii. Ta radosna wiadomość wlała sporo optymizmu w serca obywateli pozostałych państw europejskich. Jest nadzieja, że już wkrótce także w Polsce epidemia przejdzie do przeszłości.

Koniec epidemii koronawirusa w Słowenii

Słowenia jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, któremu udało się uporać z epidemią koronawirusa. Od dzisiaj możliwy jest wjazd na teren kraju obywatelii z krajow UE bez konieczności odbywania kwarantanny. W Słowenii, podobnie jak w Polsce bardzo wcześnie wprowadzono restrykcje mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. 20 kwietnia, gdy sytuacja była już pod kontrolą, rząd przystąpił do stopniowego łagodzenia obostrzeń. Obecnie w Słowenii działają już sklepy, bary i restauracje. Mimo to, nadal konieczne jest zachowanie ostrożności, dlatego wszystkich mieszkańcow obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy w miejscach publicznych oraz zachowywania co najmniej 1,5 m dystansu pomiędzy przechodniami. Wciąż obowiązuje także zakaz zgromadzeń. Premier Jansza powiedział, że Słowenia jest krajem, który najlepiej w Unii poradził sobie z koronawirusem i obecnie znajduje się w świetnej sytuacji sanitarnej.

Słowenia opanowała epidemię w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Dzisiaj mamy najlepszy obraz epidemiologiczny w Europie

W minionym tygodniu w liczącym 2 miliony ludzi kraju wykryto jedynie 15 nowych przypadków zakażenia.

Ludzie nie cieszą się z końca epidemii

Przed kilkoma dniami w Lublanie miał miejsce protest, w którym uczestniczyło tysiące rowerzystów. Ludzie chcieli wyrazić swój sprzeci wobec rządów premiera Janeza Jansy i nałożonych przez niego ograniczeń. Co więcej, oskarżali rząd o korupcję przy zakupie masek i wentylatorów podczas epidemii. Po formalnym zakończeniu epidemii, obywatelom nie będą już wypłacane świadczenia pomocowe wynikające ze szkód jakie ponieśli w związku z epidemią. Nie będzie też udzielana bezzwrotna pomoc finansowa pracodawcom. W czasie epidemii w Słowenii odnotowano łącznie zaledwie 1 464 przypadków zakażenia koronawirusem. Miały miejsce 103 zgony.

koniec epidemii koronawirusa w Słowenii
Twitter
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com, YouTube.com

Może Cię zainteresować

zamknij