×

Konferencja ministra zdrowia. Ogłoszono nowe restrykcje, które obowiązują już od 1 grudnia!

Konferencja ministra zdrowia dostarczyła sporo nowych informacji na temat planów przeciwdziałania dalszemu rozwojowi epidemii COVID-19 w Polsce. Zapadła decyzja o zaostrzeniu obostrzeń i zmniejszeniu dopuszczalnych limitów. Co to dla nas oznacza?

Wariant Omikron

Konferencja z udziałem ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego rozpoczęła się dzisiaj o godzinie 14:00. Szef resortu zdrowia podczas oficjalnego spotkania przekazał najnowsze informacje związane z rozwojem pandemii koronawirusa. Przyznał, że tempo zachorowań uległo znacznemu spowolnieniu.

Jesteśmy w takiej sytuacji epidemicznej, że liczba zachorowań w czwartej fali powoli, ta dynamika, się zmniejsza. Mamy w zasadzie dwa województwa, gdzie obserwujemy wyraźne spadki.

Pomimo zmniejszenia skali zakażeń koronawirusem, Adam Niedzielski jest bardzo zaniepokojony obecną sytuacją. Zarówno on, jak i Rada Medyczna obawiają się tajemniczej mutacji Omikron.

Niestety w ostatnich dniach pojawił się nowy element, który z naszego punktu widzenia (…) może być tzw. game changerem, czyli elementem, który zupełnie zmienia to, czego spodziewaliśmy się w przyszłości.

Grzegorz Juszczyk z NIZP PZH wyjaśnił, że najnowszy wariant wirusa składa się z aż 30 różnych elementów, co może okazać się szczególnie niebezpieczne.

Wariant Omikron zawiera blisko 30, a nawet trochę więcej mutacji, co jest bardzo nietypową sytuacją. Dotychczas nowe warianty zawierały kilka mutacji, zmian, które prowadzą do modyfikacji białka kolca.

Bardzo szybko Adam Niedzielski przeszedł do meritum sprawy. Poinformował o opracowanym przez rządzących pakiecie alertowym obostrzeń.

Chcę państwa poinformować, że przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń.

Konferencja ministra zdrowia

Minister zdrowia wyjaśnił, jaką strategię rząd obrał w walce z koronawirusem. Pierwszy krok stanowi ograniczenie rozprzestrzeniania się mutacji Omikron. W związku z tym, priorytetem są większe kontrole w stosunku do osób powracających z m.in. Botswany, Eswatini, Lesoto, Mozambiku, RPA i Zimbabwe.

Pakiet alertowy obostrzeń ma dwa elementy. Pierwszy z nich dotyczy uszczelnienia granic. Podążając za rekomendacjami Europejskiej Agencji ds. Kontroli Zakażeń wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów.

Adam Niedzielski ogłosił, że podróżni powracający z krajów ogarniętych mutacją Omikron będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę.

Osoby, które będą wracały z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni.

Wydłuży się również kwarantanna dla osób powracających spoza strefy Schengen. Co więcej, zwolnienie z niej będzie możliwe dopiero po 8 dniach i to wyłącznie w oparciu o test PCR.

Drugi element w tej części dotyczącej uszczelnienia granic to zmiana zasad dla osób podróżujących do Polski z krajów non-Schengen. Podjęliśmy decyzję o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni i zwolnienie z tej kwarantanny może mieć miejsce od 8 dnia po wykonaniu testu PCR.

Co więcej nastąpią wielkie zmiany, związane z limitami zapełnienia obiektów takich jak hotele, lokale gastronomiczne, instytucje kultury, kościoły oraz obiekty sportowe.

Wszystkie obiekty, w których do tej pory mieliśmy limit zapełnienia 75 proc., w tym limicie nie mieszczą się osoby zaszczepione, wszystkie te limity zostaną zmniejszone do 50 proc.

Powrót obostrzeń

Zmniejszeniu ulegną również limity osób uczestniczących w weselach, dyskotekach, imprezach sportowych czy komuniach.

Zgromadzenia i uroczystości, gdzie obecnie mamy limity wynoszące 150 osób, to są wesela, komunie, również dyskoteki. Zmieniamy ten limit na 100 osób. Trzeci element to wydarzenia sportowe, które są realizowane poza obiektami sportowymi. Obecnie limit na tych wydarzeniach sportowych wynosi 500 osób. Zmniejszamy go do 250 osób.

Minister zdrowia przypomniał, że do tej pory w obiektach sportowych limity wynosiły 1 osoba na 10 m kwadratowych. Teraz ulegnie to zmianie i 1 osobie będzie musiało przysługiwać min. 15 m kwadratowych.

Do tej pory w takich obiektach jak siłownie, kluby, centra fitness, (…), tam gdzie mieliśmy liczone obłożenie na m2 i obowiązywały limit 1 osoba na 10 m2. Obecnie podnosimy ten limit: 1 osoba na 15m2.

Nowe regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować