×

Minister Niedzielski zapowiada obostrzenia. Ma to związek z nowym wariantem!

Minister Niedzielski zapowiada obostrzenia. Szef resortu zdrowia nie ukrywa, że zaostrzająca się pandemia wymusza na rządzących przywrócenie pewnych restrykcji. Wiadomo już, co zmieni się w związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa.

Obowiązkowa kwarantanna

Pojawienie się nowej odmiany koronawirusa wywołało ogólnoświatową panikę. Wszyscy zastanawiają się czy wariant określany jako Omikron charakteryzuje się większą zaraźliwością niż Delta oraz czy wykazuje odporność na dotychczas opracowane szczepionki. Rządzący wolą dmuchać na zimne i dlatego kolejne kraje podejmują decyzje o wprowadzeniu wstępnych obostrzeń, mających ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się chińskiego wirusa.

Tą samą ścieżką podąża również polskie Ministerstwo Zdrowia. Adam Niedzielski zapowiedział już podczas wywiadu udzielonego Radiu Plus, że konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań.

Mamy przeciętną liczbę zakażeń na poziomie 23 tys. Szpitale są obłożone, musimy likwidować normalne miejsca leczenia, otwierać łóżka covidowe. Pojawienie się takiego elementu, który mógłby spowodować, że zamiast oczekiwanego przesilenia, będziemy mieli przyspieszenie, to jest gamechanger. Zmienia to ocenę sytuacji w sposób fundamentalny.

W opinii szefa Ministerstwa Zdrowia nie powinniśmy ignorować obecnej sytuacji epidemiologicznej, ponieważ takie zachowanie może mieć fatalne skutki.

Przeanalizujemy sytuację pod kątem uszczelnienia granic. To jest oczywiste, że taka decyzja musi być podjęta.

Adam Niedzielski uważa, że osoby wracające z krajów, w których potwierdzono już obecność mutacji Omikron powinny zostać poddane kwarantannie. Na chwilę obecną nie wiadomo jak nowa mutacja reaguje na szczepionki. Mimo to podobnie jak w przypadku pozostałych odmian koronawirusa, z przymusowej izolacji będzie zwalniało przebyte szczepienie. Na kwarantannę nie pójdą również podróżni posiadający negatywny wynik testu na COVID-19.

Pracujemy nad pełną listą takich państw. Chociaż nie do końca wiemy, jaka jest interakcja szczepień z nową mutacją. Trzeba działać bardzo pilnie, dlatego uszczelnienie granicy będzie od początku grudnia.

Konieczność odbycia kwarantanny zacznie obowiązywać od początku grudnia.

Minister Niedzielski zapowiada obostrzenia

Pomysł Adama Niedzielskiego to wyraźna inspiracja rozwiązaniami, które przyjęły pozostałe kraje europejskie. Przykładowo we Francji każda osoba, która miała kontakt z potwierdzonym lub potencjalnym przypadkiem zakażenia Omikronem, będzie zmuszona odbyć kwarantannę, niezależnie od przebytego bądź nie, szczepienia przeciwko COVID-19.

Z kolei podróżujący do Wielkiej Brytanii będą musieli wykonać test PCR. W czasie oczekiwania na wynik badania pacjenci będą przebywali w izolacji. Oprócz tego, w dalszym ciągu obywateli obowiązuje nakaz noszenia maseczek w sklepach i pojazdach transportu publicznego. Również Szwajcaria poszerzyła wymagania względem osób powracających z Wielkiej Brytanii, Czech, Holandii, Egiptu i Malawi. Podróżni będą musieli okazać negatywny test na COVID-19 oraz poddać się dziesięciodniowej kwarantannie.

WHO uważa, że nowy wariant koronawirusa jest „niepokojący”. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) orzekło, że Omikron stanowi „wysokie oraz bardzo wysokie” ryzyko dla Europy. Zdaniem specjalistów istnieją przesłanki sugerujące, że szczepionka może być nieskuteczna w stosunku do nowej mutacji. W oświadczeniu napisano:

Istnieje znaczna niepewność dotycząca zaraźliwości, skuteczności szczepionki, ryzyka ponownego zakażenia i innych cech wariantu Omikron.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij