×

Kolejny objaw koronawirusa właśnie trafił na listę. Nie należy go lekceważyć

Od 9 września w Polsce obowiązują przepisy z których wynika, że potwierdzenie łącznie czterech objawów u pacjenta jest niezbędne do tego, żeby lekarz rodzinny mógł zlecić test na obecność koronawriusa. Ale lekarze i naukowcy alarmują: wielu zakażonych ma tylko część typowych objawów. Są również ci, u których zaczyna się bardzo nietypowo. Naukowcy wymieniają kolejny objaw koronawirusa!

Nierealne oczekiwania MZ

Jeśli kaszlesz lub kichasz, zostań w domu – czytamy na Twitterze MZ. Ale czy to realne oczekiwać, że będzie izolował się każdy, kto posiada takie objawy? I jak wytłumaczyć się w takim razie pracodawcy?

Zaledwie ok. 20 proc. pacjentów z SARS-CoV-2 obserwuje u siebie utratę węchu lub smaku. A pozostałe objawy łącznie: kaszel, gorączkę i duszność będzie mieć jeszcze mniejszy odsetek tej części pacjentów

– powiedział w rozmowie z PAP specjalista chorób zakaźnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. n. med. Ernest Kuchar.

To wypowiedź, która dotyczy przepisów, obowiązujących w kraju od 9 września. Lekarz może zlecić wykonanie testu na koronawirusa, jeśli u pacjenta wystąpią cztery wspomniane przez specjalistę objawy.

Zdaniem Kuchara, tylko niewielki odsetek pacjentów będzie spełniał naraz wszystkie warunki, zawarte w nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia ws. chorób zakaźnych, powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

Co z pozostałymi? Będą zarażać innych? A może aby wyprosić test na koronawirusa, trzeba będzie symulować któryś z objawów?

Najczęstsze objawy

Lista objawów koronawirusa stale się powiększa. Obecnie znajdują się na niej:

Najczęściej występujące objawy:
– gorączka
– suchy kaszel
– zmęczenie

Rzadziej występujące objawy:
– ból mięśni
– ból gardła
– biegunka
– zapalenie spojówek
– ból głowy
– utrata smaku lub węchu
– wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp

Do poważnych objawów zakażenia koronawirusem zaliczane są:
– trudności w oddychaniu lub duszności
– ból lub ucisk w klatce piersiowej
– utrata mowy lub zdolności ruchowych

Kolejny objaw koronawirusa?

Wysypka skórna i przebarwienia trafiły na listę „rzadziej występujących” objawów koronawirusa. Jednak naukowcy alarmują: zmiany skórne mogą świadczyć o rozwoju choroby. Niektóre towarzyszą zakażeniu, inne mogą być jego jedynym objawem!

Według badaczy, zaniepokoić powinny:

  • Wysypka plamisto-grudkowata: przypomina odrę, może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele
  • „Palce covidowe”: mogą być nawet jedynym objawem koronawirusa. Pojawiają się na palcach u nóg i bocznej części stóp. Czasem towarzyszy im obrzęk lub świąd. Często pojawiają się u dzieci i młodzieży
  • Pokrzywka: najczęściej rozsiana po całym tułowiu i kończynach. Często towarzyszy jej silny świąd
  • Pęcherzyki: zmiany występujące najczęściej na tułowiu, poprzedzają objawy ogólne. Często występuje u mężczyzn powyżej 60. roku życia
  • Wysypka typu ospy wietrznej: drobne, często swędzące grudki, krosty i pęcherzyki, które najczęściej występują w okolicach łokci i kolan oraz na dłoniach i stopach.

Badacze alarmują również: wśród dzieci wysypka występują dwukrotnie częściej niż u dorosłych. Powinna być bodźcem do wykonania testu na koronawirusa!

Fotografie: twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować