×

Kolejne luzowanie obostrzeń w Polsce! Rząd ogłosił nowe zasady bezpieczeństwa

Kolejne luzowanie obostrzeń w Polsce. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier ogłosił, co nas czeka od przyszłego tygodnia. Czy wczorajsze nieoficjalne doniesienia się potwierdziły?

Kolejne luzowanie obostrzeń w Polsce

Konferencja na temat planów luzowania obostrzeń odbyła się dzisiaj (5 lutego). Tym razem rząd zorganizował briefing prasowy na tydzień przed ewentualną zmianą zasad lockdownu.

Wcześniej portal Onet informował o dwóch frakcjach ścierających się w kwestii obostrzeń, co widać na posiedzeniach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Według informatorów serwisu, w obozie, który chce poluzować obostrzenia jest m.in. Mateusz Morawiecki czy Jarosław Gowin. Wspierają ich także wicepremier Piotr Gliński oraz minister edukacji Przemysław Czarnek.

Z kolei za podtrzymaniem zakazów jest minister zdrowia Adam Niedzielski, wspierany przez rekomendację Rady Medycznej. Podobno wspomniana rekomendacja ma być kluczowa w trakcie dyskusji albowiem przywoływane są przykłady innych krajów np. Portugalii. Onet dotarł do przedstawiciela rady i poprosił o komentarz:

Tych zmiennych czynników jest tak dużo, a sytuacja w innych krajach tak dynamiczna, że nie można dzisiaj stwierdzić z jakimś dużym prawdopodobieństwem, że mamy pandemię opanowaną. Wirus COVID-19 mutuje i już mamy do czynienia z jego brytyjską odmianą. Czy za chwilę nie będziemy mieli odmiany np. paryskiej, czy berlińskiej? Tego nie możemy dzisiaj przewidzieć, a ryzyko otwieranie gospodarki jest dzisiaj zbyt duże.

Kolejne luzowanie obostrzeń w Polsce
Twitter

„Stabilizacja zachorowań”

Dzisiejsza konferencja prasowa odbyła się z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Piotra Glińskiego, wicepremiera Jarosława Gowina oraz ministra Adama Niedzielskiego.

Na początku szef rządu powiedział:

Od wielu tygodni obserwujemy stabilizację zachorowań, mamy sytuację lepszą jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych i respiratorowych. Liczba zgonów jest cały czas niepokojąca i dlatego możemy dzisiaj mówić jedynie o kruchej stabilizacji.

Premier pochwalił się także, że zaszczepiono cały personel medyczny i istnieje szansa do zwiększenia tempa szczepień. Zaznaczył także, że koronawirus zachowuje się chaotycznie i dlatego trzeba uważać na wszelkie poluzowania:

Widać, jak agresywnie zachowuje się wirus i że musimy postępować bardzo ostrożnie, nie możemy sobie pozwolić na zbytnie luzowanie. Stopniowość jest podstawową cechą charakterystyczną naszego postępowania, sprawdzamy jakie są dane pandemiczne.

Kolejne luzowanie obostrzeń w Polsce
Twitter

Jakie zmiany ogłoszono?

Mimo wszystko rząd zdecydował się na częściowe poluzowanie obostrzeń. Jak zapowiedział premier Morawiecki:

Nasze decyzje będą obowiązywać przez 2 tygodnie od przyszłego piątku, żeby wszyscy mogli się odpowiednio przygotować do zmian, ale już teraz musimy być gotowi na różne warianty. COVID-19 jest nieprzewidywalny.

Piotr Gliński potwierdził, że sport na terenie otwartym będzie możliwy. To oznacza, że stoki, boiska czy baseny zostaną otwarte od 12 lutego dla osób zewnętrznych tzn. „uprawiające sport amatorsko”. Podkreślono jednak, że niezbędne jest utrzymanie bezwzględnego reżimu sanitarnego.

Nie zabrakło odpowiedzi na pytanie o branżę hotelarską. Potwierdzono, że w połowie lutego zostaną otwarte hotele, noclegownie, hotele oraz teatry. Obowiązywać będą w nich zasady ograniczenia miejsc do 50 proc.:

W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne i tak nastąpi otwarcie hoteli, miejsc noclegowych do 50% obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i teatrami – do 50% dostępnych miejsc.

Jednakże premier poinformował, że nie wszystkie branże zostaną otwarte. Najbardziej ucierpią branża fitness oraz gastronomia. Mateusz Morawiecki potwierdził, że zakaz w ich przypadku jest utrzymany:

Restauracje, siłownie, kluby fitness i część działalności gospodarczych zostaje nadal zamknięta.

Wyjątek stanowią baseny i stoki narciarskie.

Czy kolejne luzowanie obostrzeń w Polsce pomoże nam wrócić do normalności?

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, biznes.radiozet.pl, biznes.radiozet.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij