×

Kolejka górska runęła w przepaść. W wypadku zginęło co najmniej 9 pasażerów

Kolejka górska runęła w przepaść. Już w tej chwili wiadomo, że w wyniku fatalnego wypadku śmierć poniosło 9 osób. Ten bilans może się jednak jeszcze powiększyć. Na miejscu zdarzenia pracują strażacy oraz ratownicy górscy. Wśród poszkodowanych są także dzieci.

Zerwanie liny

Jak podała w najnowszym komunikacie włoska gazeta La Stampa, w popularnej miejscowości turystycznej w Alpach doszło do nieszczęśliwego zdarzenia. W przepaść spadła górska kolejka łącząca miasteczko Stresa z liczącym 1491 m n.p.m. szczytem Mottarone.

Z dotychczasowych doniesień wynika, że w wyniku wypadku śmierć poniosło 9 osób. Niestety nie można wykluczyć, że liczba ta ulegnie jeszcze powiększeniu, ponieważ na miejscu nadal toczy się skomplikowana akcja ratunkowa. Strażacy i ratownicy górscy przeszukują teren, sprawdzając czy nie ma więcej ofiar. Ze względu na duży rozmiar zniszczeń, służby mają trudności z dostaniem się do części poszkodowanych.

Na chwilę obecną wiadomo, że oprócz 9 ofiar śmiertelnych jest także troje rannych. W tym gronie są dzieci w wieku 9 i 5 lat. Medycy określają ich stan jako ciężki. Poszkodowani trafili już do szpitala. Jak podają miejscowe media, przyczyną tragedii było zerwanie liny kolejki górskiej. W efekcie wagonik runął w przepaść.

W chwili tragedii przebywało w nim 12 osób. Do incydentu doszło, gdy pojazd znajdował się zaledwie 300 metrów od szczytu, czyli stacji końcowej.

Kolejka górska runęła w przepaść

Po zerwaniu się liny, wagonik runął wprost na bardzo nierówny teren leśny. Pojazd uległ niemal całkowitemu zmiażdżeniu i w związku z tym, akcja wydobycia ofiar jest ogromnie trudna. Trasa kolejki górskiej Stresa Mottarone prowadzi z miasta Stresa, nad jeziorem Maggiore w kierunku szczytu góry Mottarone. Podróż wagonikiem zajmuje ok. 20 minut i stanowi jedną z atrakcji turystycznych regionu.

Kolejka po raz pierwszy po długiej przerwie wynikającej z epidemii koronawirusa została uruchomiona 24 kwietnia tego roku. Wcześniej, od 2014 do 2016 roku, była zamknięta ze względu na roboty konserwacyjne. Nie można wykluczyć, że przerwa w jej użytkowaniu miała zły wpływ na działanie całej konstrukcji.

Stresa to miejscowość w północnych Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Cusio Ossola, którą zamieszkuje ok. 5 tys. osób. Położona jest nad jeziorem Maggiore. Z miasteczka rozciąga się widok na cztery Wyspy Boromejskie.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij