×

Kolęda 2020. Jak będzie wyglądać w czasie pandemii? Jest decyzja Episkopatu

Kolęda 2020. Czy w tym roku ksiądz przyjdzie z wizytą duszpasterską do swoich parafian? Czy pandemia coś zmieniła? Episkopat wydał oświadczenie w tej sprawie.

Kolęda 2020

Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na nasze życie i zmieniła wiele planów. Zamknięto większość sektorów gospodarczych, albo też zdecydowano się wprowadzić w nich wiele obostrzeń. Kościoły nadal pozostają otwarte, jednak we mszy świętej może uczestniczyć ściśle określona liczba osób.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W tym okresie domowników odwiedzają kapłani w ramach wizyty duszpasterskiej. Jednakże ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, Episkopat wydał decyzję odnośnie tegorocznej kolędy:

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca

– poinformował ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Duchowny zachęcił do „śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie wizyty duszpasterskiej w danej diecezji”. Podkreślił, że „nie ma ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii”.

Czy będzie obowiązywać dyspensa w Boże Narodzenie?

Taka sama sytuacja ma miejsce odnośnie dyspens od mszy świętej w Boże Narodzenie udzielanych przez księży biskupów. Jak dodał rzecznik Episkopatu, ksiądz Gęsiak:

Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii w niedziele i święta, to również należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy. Będą oni informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji.

W najnowszym rozporządzeniu z obostrzeniami do 27 grudnia poinformowano, iż podczas świąt Bożego Narodzenia będzie również obowiązywać limit osób na spotkaniach. Na wigilijną kolację będzie można zaprosić jedynie pięć osób.

24 grudnia nie będą za to obowiązywać niektóre ograniczenia handlowe.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, tvn24.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować