×

Kleszcze już atakują w Polsce! W tym roku „polowanie” rozpoczęły znacznie szybciej

Kleszcze atakują już w styczniu! O ich inwazji donoszą spacerowicz i leśnicy. Ciepła zima może oznaczać prawdziwą plagę… Czy można się przed nią skutecznie chronić?

Kleszcze atakują już w styczniu

Czają się zarówno na ludzi, jak i zwierzęta. Te pajęczaki są szczególnie niebezpieczne. Mogą powodować nie tylko boreliozę, ale i przenosić wirus kleszczowego zapalenia mózgu i pakiet wielu innych, groźnych chorób.

Jak pisze jeden z internautów po tym, jak wrócił ze spaceru w Warszawie, miał aż 13 kleszczy na nogawce spodni!

Podczas trzygodzinnego spaceru nad brzegiem Wisły zebrałem z nogawek spodni 13 kleszczy, a dodatkowo mój pies złapał cztery.

Przed kleszczami ostrzegają również leśnicy.

Zbyt ciepła zima

W 2020 roku może nas czekać prawdziwa inwazja pasożytów. Kleszcze uaktywniają się już w styczniu. Sprzyja im ciepła zima i brak mrozów. Dlatego pojawiły się w województwie pomorskim, gdzie mrozu od dawna nie było.

Według naukowców, kleszcze giną dopiero wtedy, gdy temperatura spada do ok. -18 stopni C. A to oznacza, że może czekać nas prawdziwa inwazja.

Dr Marta Hajdul-Marwicz, biolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w wypowiedzi dla Radia Zet, mówi:

Temperatura dobowa poniżej 5 stopni C powinna skłonić kleszcze do hibernacji. Jeśli w ciągu doby nie będzie skoków poniżej zera to aktywność może zostać zachowana.

W ubiegłym roku, pierwsze pasożyty zaczęły atakować pod koniec lutego. W tym roku jest jeszcze gorzej.

Jak się chronić?

Ostrożność powinni zachować wszyscy, szczególnie ci, którzy wybierają się na spacery z czworonogami i wędrują po zielonych brzegach Wisły.

Kleszcze łąkowe, które pojawiły się już w pomorskim i nad Wisłą, są bardzo odporne na zimno. W zachodniej Polsce, ze względu na ocieplenie klimatu, pojawił się wyjątkowo niebezpieczny gatunek, który przenosi wirus kleszczowego zapalenia mózgu i inne choroby.

Musimy pamiętać o tym, aby zabezpieczać się za pomocą repelentów. I nie zapominać o czworonożnych przyjaciołach. Oczywiście również odpowiedni ubiór: długie spodnie, długi rękaw, nakrycie głowy, wszystko najlepiej w jasnym kolorze, pomagają się zabezpieczyć.

Wybierając się na spacer, warto pamiętać, że kleszcze są najbardziej aktywne rano i późnym popołudniem. Najlepiej wybrać się na spacer południową porą. Jest to szczególnie trudne latem, przy wysokich temperaturach. Można się zabezpieczyć również spacerując środkiem ścieżki – to w gęstych trawach i krzakach jest najbardziej niebezpiecznie.

Uwaga! Kleszcze wabi ludzki pot, ale i wody toaletowe oraz pachnące kosmetyki. Witamina B zmienia zapach naszego potu na taki, który jest dla pasożytów nieprzyjemny.

Fotografie: Pxhere (miniatura wpisu), Pixabay.com

Może Cię zainteresować