×

Kim są członkowie kabaretu Neo-Nówka? Jednemu z nich grożono ekskomuniką!

Na polskiej scenie kabaretowej zaistnieli ponad dwie dekady temu. Ich skecz „Niebo” stał się kultowy i przyniósł artystom ogromną popularność. Ostatnio o Neo-Nówce znów zrobiło się głośno za sprawą skeczu, w którym oberwało się partii rządzącej i wyborcom PiS-u. Kim są członkowie kabaretu Neo-Nówka?

Skecz, który wywołał skandal

W TVP w ostatnim czasie występy kabaretów zepchnięto na dalszy plan. Nacisk położono za to na rozrywkę w postaci koncertów, podczas których na scenie występują głównie gwiazdy disco-polo. Z kolei te kabarety, które pojawiają się w stacjach komercyjnych, jedynie nieśmiało zahaczają o tematy polityczne. I w tej rzeczywistości na scenę weszli oni, cali na biało…

30 lipca podczas 27. Festiwalu Kabaretu Koszalin, czyli „Wakacji all incluSyf”, kabaret Neo-Nówka zaprezentował widzom scenkę „Wigilia” z programu sprzed 4 lat. Jednak skecz zaktualizowano i dodano nieco pikanterii… nie brakowało aluzji do władzy PiS i wyborców partii, a także do widzów TVP.

Neo-Nówka natychmiast znalazła się na ustach wszystkich. Skecz spodobał się przeciwnikom partii rządzącej i tym, którzy po prostu nie są zadowoleni z obecnej sytuacji w kraju. „Wigilia” wywołała natomiast oburzenie wśród zwolenników PiS-u, ale i… polityków, którzy publicznie skrytykowali Neo-Nówkę. Przy okazji okazało się, że żyjemy w czasach, w których krytyka partii rządzącej wymaga sporej odwagi.

Kim są członkowie kabaretu Neo-Nówka?

Na tę odwagę zdobyli się Roman Żurek, Michał Gawliński i Radosław Bielecki, czyli obecny skład kabaretu Neo-Nówka. Co o nich wiemy?

Artyści kabaretu Neo-Nówka chronią swoją prywatność i niechętnie mówią o sprawach, które nie są związane z działalnością grupy. Szczególnie tajemniczy jest Roman Żurek – lider kabaretu Neo-Nówka, który założył grupę w 2000 r.

Żurek ukończył studia historyczne oraz szkołę podchorążych. Na początku swojej działalności kabaretowej, lider Neo-Nówki pracował również jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Jak informuje Onet, Roman Żurek jest mężem i ojcem, ma dwoje dzieci.

Żonaty jest także Michał Gawliński, który dołączył do grupy w 2001 r.

Mamy twarde kobiety, które sobie doskonale radzą. Dziękujemy, że mamy taką pracę, jaką mamy, bo dajemy ludziom uśmiech. Jesteśmy kabaretem

– wyznał kilka lat temu Gawliński w wywiadzie dla gazety „TVi Roland”.

Gawliński również pracował jako nauczyciel. W pokoju nauczycielskim poznał swoją przyszłą żonę. Co ciekawe, w przeszłości Michał Gawliński miał problemy z powodu swoich występów z kabaretem Neo-Nówka. W rodzinnej parafii odmówiono mu zawarcia ślubu kościelnego i ochrzczenia dziecka. Duchownych nie rozbawił skecz o niebie…

Skutkiem tego [skeczu — red.] jest fakt, że ja nie mogłem otrzymać ślubu kościelnego w rodzinnej parafii. (…) Przez „moherowy program”. Moje dziecko nie zostało ochrzczone, „bo nie”. Ekskomuniką mi wikary groził…

– mówił Gawliński.

Radosław Bielecki dołączył do grupy w 2008 r. Dwa lata później wziął ślub z… agentką nieruchomości, która szukała dla niego mieszkania. Kobieta nie wiedziała, że jej klient jest artystą kabaretowym.

(…) W życiu prywatnym jestem zwyczajnym gościem. Nie naciągam kalesonów pod pachy, nie chodzę po domu i nie rozśmieszam jej. Ludzie oczekują od nas, że jak zejdziemy ze sceny, to nadal będziemy duszami towarzystwa. Ale tak nie jest

– wyznał Bielecki w wywiadzie dla TVP.

Bielecki jest ojcem trójki dzieci.

Panom z kabaretu Neo-Nówka może się teraz przydać wsparcie rodziny. Do TVP na występ z pewnością prędko ich nie zaproszą.

Fotografie: Instagram (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować