×

Kim naprawdę jest gracz 001? Tajemnicza postać i znaki z hitu Netfliksa

9 odcinków, 111 mln. oglądających je kont w 94 krajach na świecie i 14 mld. powtórzeń hashtagu #SquidGame – ten serial stał się prawdziwym hitem Netfliksa, a sukcesu mogą mu pozazdrościć nawet „Bridgertonowie”. Co symbolizują zawarte w nim znaki? Kim naprawdę jest gracz 001?

Spektakularny sukces serialu

Podsumowania robią wrażenie: pierwsze miejsce na liście Top 10 najchętniej oglądanych seriali w 94 krajach, 111 mln kont, które obejrzały serial od momentu jego premiery, czyli od 17 września, hashtag #SquidGame, który pojawił się ponad 14 mld razy… Krótko mówiąc – światowy hit, który przebił fenomenalne wyniki oglądalności „Bridgertonów”.

Tak spektakularny sukces, jaki udało się osiągnąć producentom serialu „Squid Game”, nie może pozostać bez wpływu na popkulturę. Oczywiście ma to swoje słabe i mocne strony.

Fani próbują naśladować serial i odwzorować zawarte w nim gry. Tworzą także własne wyzwana, a to już doprowadziło do pierwszych niebezpiecznych sytuacji. Szkoły w Wielkiej Brytanii i Belgii biją na alarm. Nauczyciele uważają, że serial demoralizuje młodzież (teoretycznie dozwolony jest od 15. roku życia). Są przerażeni tym, że nastolatkowie oglądają tak brutalne produkcje, a później chcą odtwarzać zawarte w nich gry w szkole (w belgijskich szkołach bito wyeliminowanych uczestników). Pedagodzy wystosowali nawet listy do rodziców, w których zażądali, by zakazali dzieciom oglądania serialu. Ale wysiłki nauczycieli nie są w stanie zmienić już tego, jaki wpływ serial wywarł na młodych ludzi na całym świecie.

Południowokoreański serial „Squid Game” to historia 456 osób, które otrzymały zaproszenie do udziału w tajemniczej grze. Stawka jest wysoka – 45,6 miliarda południowokoreańskich wonów. Przegrać można własne życie. Ale i tak nie brakuje chętnych ryzykantów. I fanów, którzy nieustannie dyskutują na temat treści zawartych w serialu, w tym tajemniczych znaków.

Tajemnicze znaki w serialu

Jeden z tajemniczych znaków pojawia się na wizytówce od tajemniczego biznesmena. Widzimy na niej trzy symbole: koło, trójkąt i kwadrat. Później pojawiają się one także na mundurach strażników, którzy pilnowali uczestników gry.

Jak wyjaśnia Onet, koła oznaczają szeregowych robotników, strażnicy z trójkątami są uzbrojeni, natomiast kwadraty przeznaczone są dla menedżerów. W dodatku każdy z symboli odpowiada literze w koreańskim alfabecie. Koło to litera „O”, trójkąt jest częścią znaku „J”, a kwadrat współtworzy literę „M”. Wspólnie tworzą inicjały koreańskiej gry w kalmara, czyli „OJM” – „Ojingeo Geim”.

Kim naprawdę jest gracz 001?

Kto nie oglądał jeszcze serialu, nie powinien tego czytać. Będzie spojler!

Spojler dotyczy niezwykłego gracza nr 001, czyli Oh Il-nama (Oh Young-soo), który dołącza do gry po tym, jak zdiagnozowano u niego guza mózgu. W ten sposób widzowie poznają uroczego staruszka, który czeka na dopełnienie swojego żywota. Mogą się zaprzyjaźnić z tą postacią i polubić ją. Ale potem czeka na nich rozczarowanie i niespodziewany zwrot akcji. Bo okazuje się, że staruszek ani nie jest tak przyjaznym, ani tak niewinny, jak się mogło wydawać…

Twórcy serialu od początku sugerowali, że Il-nam Oh nie jest zwykłym graczem. Gdy podczas pierwszej rozgrywki wielka lalka strzelała do tych, którzy złamali zasady gry, staruszek jako jedyny dobrze się bawił i nie bał się strzałów.

Wskazówką jest również sytuacja z jednego z odcinków, gdy Joon-ho Hwang dociera do teczek z danymi osób, które biorą udział w brutalnej grze. Wtedy pierwszym uczestnikiem, na temat którego informacje zawarte są w aktach, jest ten z numerem 002. Brakuje więc danych Il-nam Oha.

Ci, którzy już przekonali się, kim jest tajemniczy gracz i skończyli oglądać pierwszy sezon, z niecierpliwością czekają na następny. Na razie trwają negocjacje między twórcami i Netfliksem.

Fotografie:

Może Cię zainteresować