×

Szalona historia miłosna „władczyni Wikingów”. Dama o nietuzinkowej urodzie powaliła na kolana

Księżniczka Birgitta ze Szwecji, księżniczka Hohenzollernów. Jest starszą siostrą króla Karola XVI Gustawa. Dała się poznać jako nietuzinkowa dama.

Szybka dorosłość

Księżniczka wbrew pozorom nie miała łatwego dzieciństwa. Była najstarsza wśród swojego rodzeństwa. Miała dwie siostry oraz brata, a ich ojciec był wymagający. Oddał pociechy pod opiekę niań uważając, że „dzieci nie można zepsuć”. Pomimo dozy surowości, miał bliski kontakt z dziećmi i poświęcał im masę uwagi. Birgitta nigdy nie ukrywała, że to właśnie tata jest jej największym idolem.

Jego tragiczna śmierć odbiła się na całym rodzeństwie. Birgitta stała się opiekunką swoich sióstr oraz brata, który będąc najmłodszy z całej rodziny, wymagał dużo uwagi. Dodatkowo śmierć ojca mocno się na nim odbiła. Matka zabroniła wspominać ojca w domu, co ułatwiło jej samej żałobę. Nie zauważyła jednak, że nie pomagało to dzieciom, które bardzo tęskniły z tatą.

Nieszczęśliwe małżeństwo

Podczas wizyty w 1959 roku u przyjaciół i krewnych w Niemczech Birgitta poznała swojego przyszłego męża – niemieckiego historyka sztuki Johanna Georga, księcia Hohenzollern-Sigmaringen. Poślubiła go 25 maja 1961 r.

Tak wspomina swoje pierwsze spotkanie z nim:

Zakochałam się od pierwszego wejrzenia, a po trzech tygodniach wiedziałam, że go poślubię. Kiedy wróciłam do domu, do Szwecji, niania Nenne i moja siostra Désirée czekały na mnie. Popatrzyły na mnie i powiedziały, że myślą, że wyglądam trochę dziwnie. Potem wyciągnęłam fotografię, którą otrzymałam od Hansiego i powiedziałam: „muszę poślubić tego mężczyznę”. On mnie nie prosił o rękę, ani nic, ale po prostu wiedziałam.

Para ma troje dzieci: książę Christian Hohenzollern (ur. 1962); księżna Désirée Hohenzollern (ur. 1963); książę Hubertus Hohenzollern (ur. 1966); Birgitta jest jedyną siostrą króla, która zawarła małżeństwo zgodne z etykietą, dlatego zachowała tytuł. Jednak nie było to szczęśliwe małżeństwo, bowiem oboje mieli zbyt różne charaktery.

Mężczyzna wolał spędzać czas w samotności ze „swoją sztuką”. Birgitta z kolei uwielbiała sport i nad wyraz często go uprawiała. Jej mąż nie rozumiał tej fascynacji i niejednokrotnie dawał wyraz swojej dezaprobaty. Największą kością niezgody była religia – bardzo często się o to kłócili:

Modlę się do Boga, mniej lub bardziej każdego ranka. Dziękuję Bogu, że mogę stanąć na nogach, słyszeć i widzieć. Mój mąż był religijny i ​​jedyna bitwa jaką toczyliśmy w naszym małżeństwie była o religię. Byłam tak zła, że pewnego dnia trzasnęłam drzwiami i wyszłam. Nie muszę chodzić do kościoła, aby być chrześcijaninem i wierzyć w Boga. Dla mnie Bóg jest wszędzie, w każdym liściu, każdym źdźble trawy, ale nie, on nie mógł tego zrozumieć.

Osobno a jednak razem

Książę Johann Georg i księżna Birgitta choć rozdzieleni w 1990 roku, prawnie pozostali małżeństwem. Ona mieszka na wyspie Majorka w Hiszpanii, podczas gdy jej mąż mieszka w Monachium, gdzie odnalazł inną bratnią duszę. Zmarł w 2016 roku, a jego żona była przy nim do końca. Pomimo tak wielkich różnic charakterów oraz oddzielne mieszkania, para była ze sobą bardzo blisko.

Charakterna kobieta

Według osób z jej otoczenia, księżniczka jest bardzo wymagającą osobą w kontakcie. Jest bardzo bezpośrednia, czasem szorstka i potrafi być nad wyraz ekscentryczna. Jednakże według doniesień jest niezwykle czuła wobec swoich dzieci oraz wnucząt, słynie także z dużych pokładów humoru. Media niejednokrotnie donosiły, że żyje w konflikcie ze swoim rodzeństwem, co jest nieprawdą. Nie podróżuje do swoich sióstr i brata tak często jak dawniej, jednak ma z nimi stały kontakt.

Czy księżniczka ma władzę?

Szwecja jest monarchią konstytucyjną i w teorii na jej czele stoi król. W praktyce jednak jego uprawnienia są bardziej ograniczone niż królowej brytyjskiej. Obecnie władca ma rolę tylko reprezentacyjną.

Może reprezentować Szwecję wobec innych głów państw i dyplomatów, posiada zwierzchnictwo w państwowym Kościele ewangelicko–luterańskim, otwiera uroczyste sesję Riksdagu oraz wręcza Nagrody Nobla. Poza tym może udzielać rad, zachęcać i ostrzegać parlament oraz rząd.

Co to oznacza dla księżniczki Szwecji? Brak jakiegokolwiek wpływu na władzę. Jedyne co jej pozostało, to majątek oraz możliwość korzystania z tytułu szlacheckiego.

Pomimo braku władzy księżniczka Birgitta jest nietuzinkową i intrygującą postacią. Jej charakter idealnie oddaje podejście przodków Szwedów – wikingów. Waleczna, twarda i stawiająca na swoim. ?

Źródła: www.swedish-princesses.pl, pl.qwe.wiki, mbdkbernadotte.blogspot.com
Fotografie: Wikipedia (miniatura wpisu), Imgur, Facebook, Instagram

Może Cię zainteresować