×

Kim była matka księcia Filipa? Chora umysłowo zakonnica nie miała lekkiego życia

Przez 74 lata żył u boku królowej Elżbiety. Ale o jego życiu sprzed zostania członkiem rodziny królewskiej, mówi się raczej niewiele. Teraz jednak wielu zastanawia się, kim była matka księcia Filipa? Alicja Battenberg została zakonnicą i cierpiała z powodu schizofrenii.

Kim była matka księcia Filipa?

Książę Filip w tym roku obchodziłby setne urodziny. W historii zapisał się jako najdłużej żyjący małżonek władcy w historii imperium brytyjskiego. Sporo się mówi o przeszłości księcia w kontekście jego podbojów miłosnych i rozrywkowego stylu życia. Ale zdecydowanie mniej uwagi poświęca się rodzinie księcia Filipa. Tymczasem jego matka to bardzo fascynująca postać, obok której ciężko przejść obojętnie. Jej historię przybliżył jeden z odcinków serialu „The Crown”.

Alicja Battenberg urodziła się w 1885 roku i od urodzenia była głucha. Nauczyła się jednak czytać z ruchu warg. Co więcej, posługiwała się czterema językami.

Gdy Alicja miała 18 lat, wyszła za mąż za króla Grecji. Para doczekała się pięciorga dzieci.

Chociaż sama miała zdrowotne problemy, chętnie pomagała innym. Gdy w Grecji panowała wojna, ona została pielęgniarką i pomagała rannym. Kobieta była również niezwykle religijna, co nie podobało się jej rodzinie. Bliscy Alicji uważali, że jej religijność ma związek z chorobą psychiczną.

Alicja Battenberg przeszła załamanie nerwowe, gdy Filip miał zaledwie 9 lat. Wkrótce trafiła na przymusowe leczenie, ponieważ zdiagnozowano u niej schizofrenię paranoidalną. Co warto podkreślić, leczył ją m.in. Zygmunt Freud, który poddawał kobietę licznym eksperymentom.

(…) zamiast psychoterapii i analizowania wydarzeń z dzieciństwa słynny lekarz (Zygmunt Freud) zalecił brutalne naświetlanie jajników w celu przyspieszenia menopauzy. Niewiele to pomogło. Alicja przez wiele miesięcy była przetrzymywana wbrew swojej woli w zakładzie psychiatrycznym

– czytamy w książce Marka Rybarczyka, „Elżbieta II. O czym nie mówi królowa”.

W efekcie przymusowy pobyt w zakładzie psychiatrycznym tylko pogłębił problemy Alicji.

Kiedy w miarę doszła do siebie, wróciła do Aten i założyła własny prawosławny zakon kontemplacyjny – Chrześcijańskie Zgromadzenie Sióstr pod wezwaniem świętych Marty i Marii. O Filipie niemal zapomniała. Do 15. roku życia nie wysłała mu nawet jednej kartki na urodziny. Czuł się tak, jakby nie miał matki

– pisze autor książki.

Miłość na Korfu i zakonnica

Alicja poznała młodszego syna króla Grecji, gdy miała 17 lat. Zakochała się bez pamięci i to z wzajemnością. Alicję uważano za jedną z najpiękniejszych księżniczek w Europie.

Już rok później para była po ślubie, a swoje nowe życia Alicja i Andrzej budowali na pięknej greckiej wyspie Korfu, która dziś jest jednym z ulubionych miejsc imprezowiczów z Wielkiej Brytanii. To właśnie na Korfu urodził się książę Filip – ostatnie dziecko pary i zarazem jedyny syn. Filip miał cztery siostry: Małgorzatę, Teodorę, Cecylię i Zofię.

Gdy Alicja postanowiła, że poświęci się pomocy ubogim, założyła prawosławne zgromadzenie zakonne i należała do niego do końca życia. Co ciekawe, Alicja chciała się pojawić w habicie również na ślubie swojego syna, ale ostatecznie matka królowej Elżbiety odwiodła ją od tego pomysłu.

Alicja Battenberg podczas II wojny światowej zaproponowała schronienie żydowskiej rodzinie. Pośmiertnie otrzymała odznaczenie „Sprawiedliwi wśród narodów świata”.

Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), YouTube, Twitter

Może Cię zainteresować