×

Kiedy wypada Wielkanoc 2021? Ile będziemy mieli dni wolnych od pracy?

Tegoroczne święta wielkanocne zbliżą się wielkimi krokami. Są to tzw. „święta ruchome” i najwcześniej mogą wypaść 22 marca, a najpóźniej 22 kwietnia. Kiedy wypada Wielkanoc 2021?

Wielkanoc – święto ruchome

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie, które ma upamiętniać mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to tzw. „święto ruchome” – nie ma stałej daty w kalendarzu, a termin jest uzależniony od pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Samo święto poprzedzone jest tzw. Wielkim Postem, który trwa aż 40 dni (bez wliczania niedziel). W tym czasie wierni powstrzymają się od udziału w głośnych zabawach, wyciszają się i przygotowują na powtórne przyjście Jezusa.

Cały tydzień przed Wielkanocą to nosi nazwę Wielkiego Tygodnia. Natomiast dni wypadające bezpośrednio przed Wielkanocą, to tzw. Triduum Paschalne.

Wielkanoc zawsze świętujemy w niedzielę. A kiedy dokładnie wypada w tym roku?

Kiedy wypada Wielkanoc 2021?

W 2021 roku Wielkanoc przypada 4 kwietnia. Następnie mamy drugi dzień świąt, czyli Poniedziałek Wielkanocny, tzw. „Lany Poniedziałek” (5 kwietnia).

Tegoroczny Wielki Tydzień i Wielkanoc wypadną w następujące dni:

  • 28 marca (Niedziela Palmowa) – rozpoczyna ona Wielki Tydzień i symbolizuje biblijny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Dla wiernych palmy są symbolem szacunku oraz radości z jego przybycia.
  • 1 kwietnia (Wielki Czwartek) – ważny dzień w historii kościoła, gdyż wówczas odbyła się Ostatnia Wieczerza. Według nauki Kościoła, to właśnie tego dnia Chrystus na ostatniej wieczerzy ustanowił sakramenty kapłaństwa i Eucharystii. Tego dnia także Judasz zdradził Jezusa i wydał go w ręce Faryzeuszy.
  • 2 kwietnia (Wielki Piątek) – rozpoczyna się drugi dzień Triduum Paschalnego. W Wielki Piątek ma miejsce droga krzyżowa oraz śmierć Chrystusa na krzyżu. To jeden z tych nielicznych dni w roku, gdy w kościołach nie jest odprawiana Eucharystia. Jest to gest nawiązujący do smutku jaki zapanował wśród Apostołów po śmierci ich nauczyciela.
  • 3 kwietnia (Wielka Sobota) – dzień pełen zadumy, oczekiwania oraz wyciszenia. Następuje poświęcenie pokarmów.
  • 4 kwietnia (Wielkanoc) – najważniejsze święto w roku dla katolików. To tego dnia apostołowie odkrywają, że grób Chrystusa jest pusty, a ich nauczyciel zmartwychwstał. To radosny dzień rozpoczynający się Eucharystią z samego rana, zwykle poprzedzoną uroczystą procesją.
  • 5 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) – kontynuacja Wielkanocy, dzień pozytywny i radosny, zwykle kojarzony z początkiem wiosny. Znana jest tradycja lanego poniedziałku, gdy młodzi chłopcy oblewają panny wodą. To także dzień ustawowo wolny od pracy.

Wielkanoc 2021 – dni wolne od szkoły i pracy

Wielkanocna przerwa świąteczna od szkoły rozpocznie się dokładnie 1 kwietnia, kiedy to przypada Wielki Czwartek (pierwszy dzień Triduum Paschalnego). Zajęcia zdalne oraz w szkołach nie będą odbywać się także 2 kwietnia (Wielki Piątek), 5 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny, tzw. Lany Poniedziałek) i 6 kwietnia (wtorek).

W święta wielkanocne wolnymi dniami od pracy będzie jedynie 4 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) oraz 5 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny). Aby więc nacieszyć się 6-dniowym wolnym podczas okresu świątecznego, trzeba wziąć urlop od 31 marca (przeddzień Wielkiego Czwartku) do 2 kwietnia.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, gazetakrakowska.pl, podroze.onet.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay, Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij