×

Dodatkowe dni wolne na Wszystkich Świętych? Rząd rozważa taką możliwość

Aby uniknąć tłumów na cmentarzach, rząd rozważa dodatkowe dni wolne na Wszystkich Świętych. Taką możliwość daje ustawa antycovidowa.

Kolejne obostrzenia

Ostatni gwałtowny wzrost zakażeń w Polsce wymógł działania ze strony rządu. Od soboty (10 października) cały kraj znajduje się w żółtej strefie. Oznacza to obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Tego nakazu szczególnie pilnują służby mundurowe, nakładając mandaty w wysokości do 500zł.

Na dniach wejdą w życie kolejne obostrzenia. Od czwartku (15 października) obowiązywać będą m.in. godziny dla seniorów. Jednak przed rządzącymi kolejne zadanie. Teraz muszą zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa podczas nadchodzącej uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego (2 listopada).

Dodatkowe dni wolne na Wszystkich Świętych

Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od pracy w okolicach 1 listopada. Wspomniał o tym Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) w rozmowie z Polsatem News:

Być może są jeszcze możliwe rozwiązania, których nie mogę zdradzać. Rządowy zespół zarządzania kryzysowego pracuje, zastanawia się jeszcze nad pewnymi ruchami, np. związanymi z dniami wolnymi w okolicach 1 listopada, ale to jest na zasadzie dyskusji.

Bondar podkreślił, że rząd nie ma w planach odwoływać święta i zamykać cmentarzy:

W tej chwili nie ma inicjatyw, aby odwoływać Wszystkich Świętych. Apelujemy natomiast, żeby w miarę możliwości Wszystkich Świętych urządzić sobie troszkę wcześniej albo troszkę później. Żeby odwiedzić groby bliskich w trochę innym terminie, żeby się nie tłoczyć.

W ocenie rzecznika GIS, Polacy powinny zachować większą powściągliwość podczas Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego:

Często jest tak, że odwiedzamy swoich rodziców, dziadków – nie mówimy, żeby tego nie robić, natomiast należy zachować zasadę ostrożności – nie musimy każdego dziadka obściskiwać bardzo blisko; pewien dystans jest teraz wyrazem miłości. Zalecamy, by wyjazdy rozłożyć w czasie.

Ustawa antycovidowa

Okazuje się, że dodatkowy dzień wolny od pracy w czasie pandemii dopuszcza ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jak czytamy w zapisie:

W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, dniem wolnym od pracy jest także dzień określony przez Prezesa Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia.

Stan epidemii w Polsce nadal obowiązuje od marca br. Do tej pory jednak premier Mateusz Morawiecki nie skorzystał z takiej możliwości. Teraz jest ku temu szczególna okazja.

Źródła: biznes.radiozet.pl, www.onet.pl, www.polsatnews.pl, krakowwpigulce.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować