×

Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Synoptycy podali konkretny termin

Piękna, złota, a przede wszystkim wyjątkowo ciepła, jesień trwa w najlepsze. Kolejne dni mijają jednak nieubłaganie, a pojawiające się w sklepach ozdoby bożonarodzeniowe sprawiają, że coraz częściej zaczynamy myśleć o zbliżającej się zimie. Jak będzie zima w tym roku? Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Synoptycy podali konkretny termin. Według najnowszych prognoz pierwsze opady białego puchu czekają nas już niedługo.

Czeka nas piękny początek listopada

Widoki za oknem rozpieszczają nas tej jesieni, a temperatury w okolicach 20 stopni skutecznie poprawiają nastrój. Wszystko, co piękne kiedyś się jednak kończy. Ciężko bowiem wyobrazić sobie, żeby taka aura mogłaby towarzyszyć nam przez kolejne tygodnie, a tym bardziej miesiące – w końcu przed nami dwa ostatnie miesiące roku. Niemniej początek listopada wciąż zapowiada się bardzo obiecująco…

Synoptycy zapewniają, że 1 listopada w niektórych miejscach Polski temperatura sięgnie nawet do 20 stopni. Tak pięknej pogody na Wszystkich Świętych nie było od dawna. Do 5 listopada temperatura utrzyma się w granicach 10-15 stopni Celsjusza. Co będzie w kolejnych dniach i kiedy spadnie pierwszy śnieg?

Kiedy spadnie pierwszy śnieg?

Sytuacja ulegnie gwałtownej zmianie po 10 listopada. Temperatury zaczną spadać, a w nocy zaczną pojawiać się przymrozki. Fronty atmosferyczne sprowadzą do nas regularne opady deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem. Po 20 listopada pojawi się już charakterystyczne przedzimie. W ciągu dnia temperatura nie przekroczy 10 stopni Celsjusza, a w nocy termometry zdecydowanie częściej będą wskazywać wartości ujemne. Możemy również spodziewać się spadku temperatury do 0 stopni w ciągu dnia oraz pierwszych opadów śniegu.

Warto dodać, że w listopadzie średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Pogoda w grudniu

Według synoptyków w grudniu średnia miesięczna temperatura powietrza również będzie mieściła się w zakresie normy – będzie wynosić od -0,4 do 1,5 stopni Celsjusza. Powyżej normy będzie z kolei suma łącznych opadów. Synoptycy nie określili jednak czy przewidywania dotyczą opadów deszczu czy śniegu.

(…) Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego

-zastrzega IMGW.

Źródła: www.se.pl, goniec.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), pixabay.com

Może Cię zainteresować