×

IMGW wydało długoterminową prognozę pogody. Kiedy spadnie pierwszy śnieg?

Kiedy spadnie śnieg w Polsce? Długoterminowa prognoza pogody na zimę 2022/2023 pokazuje, że możemy na niego liczyć wcześniej niż w ostatnich latach. Co więcej, IMGW przedstawił także wyliczenia synoptyków prognozujące przybliżoną temperaturę. Najbliższa zima będzie łagodna czy raczej ostra? Sprawdźmy!

Kiedy spadnie śnieg w Polsce? Długoterminowa prognoza pogody na zimę 2022/2023

Długoterminową prognozę pogody na jesień i zimę 2022/2023 przygotowali eksperci z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW. Dzięki niej możemy mniej więcej dowiedzieć się, jak będą wyglądały najbliższe miesiące i kiedy spadnie pierwszy śnieg w ziemie 2022/2023.

W związku z tym, co aktualnie dzieje się w Polsce, wielu z nas obawia się srogiej zimy. W końcu ceny energii rosną, a widmo kryzysu energetycznego jest coraz bardziej realne. Jak się jednak okazuje, pogoda ma być łaskawa. Mapy pogodowe na wrzesień, październik, listopad i grudzień nie wyglądają tak strasznie. Według synoptyków anomalia średniej temperatury w naszej części kontynentu ma wynieść od 1 do 2 stopni. Z kolei na południu i południowym-wschodzie Europy ma być troszkę chłodniej niż zazwyczaj.

Jaka pogoda będzie w ostatnim kwartale roku 2022?

Jak przewidują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w październiku temperatura w naszym kraju powinna mieścić się w normach z lat 1991-2020. Jednak jeśli chodzi o opady, to na północy kraju mogą być większe opady.

Najbardziej zaskakujące może być jednak to, że pierwszy śnieg w Polsce spadnie najprawdopodobniej w listopadzie. Temperatura także nie powinna odbiegać od norm z lat 1991-2020. Termometry powinny wskazywać od 1,3 do 6,4 stopni Celsjusza. 

Synoptycy twierdzą także, że w grudniu temperatura będzie znajdować się w normie. Jednak inaczej ma się już rzecz z opadami:

Suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej.

Jednak zestawienie prognozowanej średniej miesięcznej temperatury powietrza i sumy opadów może wskazywać, że ostatni miesiąc roku 2022 może przynieść bardzo obfite opady śniegu.

Źródła: twitter.com, wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij