×

Kara za palenie na balkonie? W tym przypadku możesz dostać 500 złotych mandatu!

Kara za palenie na balkonie często spędza sen z powiek niejednego palacza. W dodatku ten temat co jakiś czas wraca jak bumerang. Niestety dla jednych i całe szczęście dla drugich, już teraz osoba paląca na balkonie może zostać ukarana mandatem. W dodatku dość wysokim. Choć nie w takim sensie, jaki mógłby nasunąć się nam jako pierwszy na myśl. Dlaczego i kiedy możesz otrzymać mandat za palenie papierosów na własnym balkonie?

Przez bierne palenie w Polsce umiera rocznie ponad 1000 osób!

Zakaz palenia w miejscach publicznych w naszym kraju trwa od 2010 roku. Balkon nie jest oczywiście miejscem publicznym. Ba! On nie jest nawet częścią wspólną w bloku czy też w kamienicy. Dlaczego więc możemy zostać ukarani za palenie na WŁASNYM balkonie? Skąd w ogóle wziął się tak radykalny pomysł? Za takim obrotem spraw przemawiają badania dotyczące biernego palenia.

Jerzy Stachura oraz Wenancjusz Domagała z Wydziału Lekarskiego Polskiej Akademii Umiejętności przeprowadzili badania, które dotyczyły biernego palenia. Według ich wyników z powodu biernego palenia w Polsce rocznie umiera aż tysiąc osób. Jak się okazuje, palenie na balkonie ma wpływ na mieszkających obok nas sąsiadów. Szczególnie w ciepłych miesiącach, kiedy to otwieramy okna i balkony.

Nie bójcie się, mimo to za samo palenie na balkonie mandatu wciąż nie otrzymacie, ale…

Kara za palenie na balkonie. W jakim przypadku?

Na własnym balonie możesz palić, chyba że wspólnota mieszkaniowa, nie zakaże tego w swoim statucie. Jednak i wówczas jedyną karą, jaka może Cię za to spotkać jest wykluczenie z rady mieszkańców. W rzeczywistości takie sytuacje mają miejsce bardzo rzadko.

Jednak, to że możesz palić na balkonie, nie oznacza, że nie musisz uważać. Dlaczego? Ponieważ jeśli nie będziesz tego robić, możesz otrzymać nawet 500 złotych mandatu.

Chodzi tu na przykład o takie sytuacje, jak wyrzucanie „petów” z balkonu, czy zanieczyszczanie sąsiednich balkonów popiołem z papierosów. Kara za takie występki jest dość wysoka, dlatego naprawdę lepiej jest być ostrożnym.

Źródła: biznes.wprost.pl, www.domiporta.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować