×

Ile zarabiają kapelani w skarbówce? Średnia ich zarobków może zdziwić

Ostatnio posłowie opozycji zwracali uwagę, że kapelani w skarbówce otrzymują całkiem wysokie pensje. Czy należą im się takie stawki?

Kapelani w skarbówce

Ministerstwo Finansów na prośbę Krzysztofa Śmiszek posła Lewicy udostępniło informację o przeciętnych zarobkach kapelanów. Suma okazała się niezwykle wysoka – średnio otrzymują oni ponad 6 tys. złotych miesięcznie.

Średnie uposażenie, jakie otrzymał kapelan KAS w lutym 2020 roku, wyniosło 6 246,64 zł. Sprawą zainteresowali się kolejni politycy tacy jak Dariusz Joński, Barbara Nowacka i Katarzyna Lubnauer. Autorzy pisma do ministerstwa nie kryją zdumienia wysokościami kwot:

Tak duża różnica w wynagrodzeniu jest niepokojąca. Zakres obowiązków urzędników KAS jest zapewne dużo szerszy, spoczywa na nich dużo większa odpowiedzialność, tym bardziej niepokoi takie różnicowanie pracowników tylko dlatego, że 11 z nich reprezentuje w KAS Kościół.

Najniższe uposażenie dla kapelana wyniosło 5978,53 zł we wrześniu ub.r. Ta kwota i tak jest zatrważająca jeśli porównamy ją z przeciętnym wynagrodzeniem urzędników pracujących w Krajowej Administracji Skarbowej. Średnio wynosi ono zaledwie 3603,84 złotych we wspomnianych okresach czasowych.

Skąd obecność kapelanów w KAS?

Naturalnie wystosowano zapytanie, dlaczego kapelani otrzymują aż tak wysokie stawki. Magdalena Rzeczkowska, czyli obecna szefowa Krajowej Administracji Skarbowej tłumaczy, że ich działalność pozytywnie wpływa na funkcjonowanie Krajowej Administracji Skarbowej:

Działalność duszpasterska kapelanów przyczynia się do kreowania właściwych postaw moralnych w środowisku zawodowym oraz zapewnia wsparcie osobom potrzebującym, co znajduje uznanie kierownictwa Krajowej Administracji Skarbowej.

Jednakże księża w KAS mogą liczyć nie tylko na wysokie pensje. Do tego dochodzi kilka bonusów. W ubiegłym roku nagroda z funduszu wyniosła 1855 zł; nagroda roczna 5 tys. zł; dodatek za stopień służbowy 9,4 tys. zł. Do tego dochodzi dodatek za wieloletnią służbę 7,6 tys. zł oraz dodatek specjalny w wysokości 589 zł

Kapelani na co dzień zajmują się kwestiami duchownymi oraz organizacją obchodów patriotyczno-religijnymi.

Źródła: pikio.pl, www.money.pl, www.fakt.pl, www.prawo.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować