×

Nie żyje były piłkarz i trener. To ogromna strata nie tylko dla polskiego świata piłkarskiego

W czwartek, 12 grudnia odszedł Józef Boniek, ojciec prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Były piłkarz Polonii Bydgoszcz miał 88 lat.

Piłkarska rodzina

Józef Boniek przyszedł na świat 12 marca 1931 r. w Nakle nad Notecią. Jego piłkarska kariera rozpoczęła się w zespole Czarni Nakło. Później grał kolejno w Zawiszy Bydgoszcz oraz Polonii Bydgoszcz, w której rozegrał aż 60 meczów w najwyższej lidze.

Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej w wywiadzie podzielił się wspomnieniami na temat swojego ojca:

Mój ojciec grał twardo, przed nikim nie pękał. Ale nie był brutalem. Przeciwnicy go szanowali, a czołowy polski napastnik Marian Norkowski mógł się poświęcić strzelaniu bramek dla Polonii, bo wiedział, że z tyłu ma Bońka, który zatrzyma przeciwników. Ja za bardzo nie pamiętam ojca z boiska, ale jego cechy na pewno przejąłem. Dopóki jest szansa, to walczę. Kiedy nie ma – też, żeby móc spojrzeć sobie w twarz

Po zakończeniu kariery piłkarskiej, Boniek pracował jako trener. Najpierw trenował Czarnych Nakło, w których sam zaczynał przygodę z piłką, potem Unię Solec Kujawski oraz Gwiazdę Bydgoszcz.

Ostatnie pożegnanie

Zbigniew Boniek, dowiedziawszy się o pogarszającym się stanie ojca zdecydował się odwołać wyjazd do Genewy na spotkanie UEFA. Natychmiast pojechał do Bydgoszczy. 

Niestety, nie zdążył pożegnać się z ojcem. Dotarł na miejsce pięć minut po jego śmierci. Pogrzeb odbędzie się w Bydgoszczy, zaplanowano go na sobotę o godzinie 13:30.

Fotografie: Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować