×

Nie żyje były piłkarz i trener. To ogromna strata nie tylko dla polskiego świata piłkarskiego

W czwartek, 12 grudnia odszedł Józef Boniek, ojciec prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Były piłkarz Polonii Bydgoszcz miał 88 lat.

Józef Boniek nie żyje
Twitter

Piłkarska rodzina

Józef Boniek przyszedł na świat 12 marca 1931 r. w Nakle nad Notecią. Jego piłkarska kariera rozpoczęła się w zespole Czarni Nakło. Później grał kolejno w Zawiszy Bydgoszcz oraz Polonii Bydgoszcz, w której rozegrał aż 60 meczów w najwyższej lidze.

Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej w wywiadzie podzielił się wspomnieniami na temat swojego ojca:

Mój ojciec grał twardo, przed nikim nie pękał. Ale nie był brutalem. Przeciwnicy go szanowali, a czołowy polski napastnik Marian Norkowski mógł się poświęcić strzelaniu bramek dla Polonii, bo wiedział, że z tyłu ma Bońka, który zatrzyma przeciwników. Ja za bardzo nie pamiętam ojca z boiska, ale jego cechy na pewno przejąłem. Dopóki jest szansa, to walczę. Kiedy nie ma – też, żeby móc spojrzeć sobie w twarz

Po zakończeniu kariery piłkarskiej, Boniek pracował jako trener. Najpierw trenował Czarnych Nakło, w których sam zaczynał przygodę z piłką, potem Unię Solec Kujawski oraz Gwiazdę Bydgoszcz.

Ostatnie pożegnanie

Zbigniew Boniek, dowiedziawszy się o pogarszającym się stanie ojca zdecydował się odwołać wyjazd do Genewy na spotkanie UEFA. Natychmiast pojechał do Bydgoszczy. 

Niestety, nie zdążył pożegnać się z ojcem. Dotarł na miejsce pięć minut po jego śmierci. Pogrzeb odbędzie się w Bydgoszczy, zaplanowano go na sobotę o godzinie 13:30.

Fotografie: Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij