×

Jerzy Owsiak nie chce oddać łóżek kupionych przez WOŚP chorym na COVID

Jerzy Owsiak nie chce oddać łóżek pacjentom chorym na COVID-19. Prezes WOŚP uważa, że sprzęt zakupiony przez fundację powinien służyć tym, dla których był dedykowany. W sieci pojawił się bardzo stanowczy post.

Jerzy Owsiak nie chce oddać łóżek

Epidemia koronawirusa w Polsce wciąż się rozwija, a chorych przybywa w zastraszającym tempie. Rządzący szukają sposobu, aby zwiększyć ilość dostępnych miejsc w szpitalach. Planowane są także zmiany prawne, mające na celu wprowadzenie dodatkowych restrykcji przy jednoczesnym zwolnieniu lekarzy z odpowiedzialności karnej za stan pacjenta.

Fakt topniejącej ilości łóżek bardzo zaniepokoił Jerzego Owsiaka, szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Działacz obawia się, że sprzęt, który został zakupiony za pieniądze Polaków zostanie odebrany osobom dużo bardziej potrzebującym niż chorzy na COVID-19. Okazuje się, że Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie zgłosił się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z zapytaniem o to, czy może oddać innemu szpitalowi w Lublinie łóżka zakupione przez WOŚP. Jurek Owsiak poinformował, że nie zgodził się na przekazanie zakażonym koronawirusem łóżek ze szpitala neuropsychiatrycznego w Lublinie.

Oświadczył, że psychiatria dziecięca i młodzieżowa w Polsce znajduje się w bardzo złym stanie i nie może pozwolić sobie na oddawanie sprzętu innym placówkom.

Istnieją cięższe choroby niż COVID-19

W sieci ukazał się apel Jerzego Owsiaka. Szef WOŚP prosił, aby beneficjenci WOŚP nie oddawali swoich łóżek oddziałom zakaźnym.

Wysłaliśmy odpowiedź, że kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie. W totalnej zapaści psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej Fundacja WOŚP zakupiła kilka miesięcy temu 798 łóżek dla 34 oddziałów w Polsce. Uczyniliśmy pierwszy krok, aby tej zapaści spróbować przeciwdziałać. Proszę więc podejmować odpowiedzialne decyzje, aby w przypadku walki z pandemią odpowiednio planować zakupy sprzętu medycznego.

W długim poście Jerzy Owsiak stwierdził, że ma obawy co do tego, czy przekazane łóżka wróciłyby z powrotem na swoje miejsce. Wyznał także, że smuci go fakt, że aż 34 łóżka z oddziału geriatrycznego Szpitala Wolskiego w Warszawie zostały przekształcone na łóżka dla pacjentów z koronawirusem.

Z ogromnym żalem, ale staraliśmy się zrozumieć tę wyjątkową decyzję. Myśleliśmy, że to jednorazowe zdarzenie w obliczu rosnących potrzeb walki z pandemią.

W dobie epidemii koronawirusa nie można zapominać o pacjentach, chorych na inne, niekiedy dużo poważniejsze schorzenia. 

Skandaliczna sytuacja

Jerzy Owsiak zaapelował o to, aby rządzący podejmowali odpowiedzialne decyzje i mieli na uwadze dobro pacjentów.

Proszę więc podejmować odpowiedzialne decyzje, aby w przypadku walki z pandemią odpowiednio planować zakupy sprzętu medycznego. Wszystkie łóżka są produkcji polskiej i można je kupić w polskich fabrykach. Przypominamy, że nasza Fundacja przekazała sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej o wartości prawie 50 milionów i nadal jest gotowa pomagać Polakom w tej walce, ale nie powinna na dzień dzisiejszy w podstawowych zadaniach zastępować państwa. Pilnujcie naszych łóżek!

Warto zaznaczyć, że partia rządząca nie popiera działalności WOŚP, o czym co roku przypomina w trakcie zbiórek fundacji. Tym bardziej szokujące jest, że w obecnej sytuacji sięga do „wrogich” zasobów.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook, Twitter, YouTube

Może Cię zainteresować