×

Jedenaścioro dzieci utopiło się w rzece. Brały udział w akcji sprzątania śmieci

Jedenaścioro dzieci utopiło się w rzece. Do tragedii doszło w trakcie ekologicznej akcji sprzątania śmieci. Niespodziewanie cała grupa wpadła do wody i nie była w stanie wydostać się na brzeg.

Szkolna akcja sprzątania

Nikt nie mógł przypuszczać, że szkolna wycieczka będzie miała tak tragiczny finał. Uczniowie gimnazjum oraz ich opiekunowie prawdopodobnie sądzili, że akcja sprzątania śmieci będzie wspaniałą alternatywą dla tradycyjnych lekcji w szkolnych ławkach. Niestety krótka chwila wystarczyła, aby przyjemne działania na świeżym powietrzu przerodziły się w nieprawdopodobny dramat.

Do incydentu doszło w zeszły piątek w prowincji Jawa Zachodnia w Indonezji. Jak podają miejscowi urzędnicy, w sprzątaniu brzegu rzeki Cileueur uczestniczyło 150 uczniów islamskiego gimnazjum. Nagle jedno z dzieci wpadło do wody. Doszło do reakcji łańcuchowej, ponieważ uczeń pociągnął za sobą swoich rówieśników.

Deden Ridwansyah z biura ds. poszukiwań i ratownictwa w Bandung, stolicy administracyjnej Jawy Zachodniej w wywiadzie udzielonym mediom powiedział, jak wyglądał przebieg wypadku:

Dzieci trzymały się za ręce. Jedno z nich się poślizgnęło i pociągnęło resztę za sobą.

Od razu na pomoc dzieciom ruszyli okoliczni mieszkańcy. Na miejsce wezwano ratowników. Szczęśliwie udało się uratować 10 uczniów. Dzieci trafiły do szpitala. Wiadomo, że dwoje z nich jest w ciężkim stanie.

Jedenaścioro dzieci utopiło się w rzece

W miarę kontynuacji akcji poszukiwawczej, ratownicy wyciągali ciała kolejnych dzieci. Niestety ostateczny bilans był fatalny. W wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas szkolnej wycieczki, śmierć poniosło aż 11 dzieci. Uczniowie zmarli na skutek utopienia.

Być może tragedii można było uniknąć, gdyby organizatorzy eskapady zadbali o przestrzeganie zasad BHP. Jak poinformował New York Post, uczniowie nie mieli na sobie kamizelek ratunkowych. Do wypadku doszło w chwili, gdy uczniowie w wieku od 12 do 15 lat próbowali przeprawić się przez rzekę.

Deden Ridwansyah twierdzi, że pogoda nie mogła przyczynić się do nieszczęśliwego zdarzenia, gdyż warunki tego dnia były stosunkowo dobre.

Pogoda była dobra i nie było gwałtownej powodzi.

Opady deszczu powodujące osuwiska i gwałtowne powodzie występują w Indonezji z dużą regularnością. W lutym 2020 roku gwałtowna powódź zabiła co najmniej sześciu uczniów. Dzieci utonęły w rzece przepływającej przez dystrykt Sleman w prowincji Yogyakarta.

Pierwsza pomoc

W przypadku wyciągnięcia na brzeg topiącego się człowieka w pierwszej kolejności należy położyć go na twardym podłożu na wznak i sprawdzić czy jest przytomny. W sytuacji, gdy nie reaguje, trzeba przystąpić do udrożnienia dróg oddechowych. Następnie przez 10 sekund sprawdzić czy oddycha.

Jeśli poszkodowany nie oddycha, a w wodzie nie wykonywano oddechów ratunkowych, należy wykonać 5 oddechów, a następnie rozpocząć uciskanie klatki piersiowej 30 razy. W dalszej kolejności wykonujemy 2 wdechy i powtarzamy 30 uciśnięć klatki piersiowej.

Fotografie: Facebook, Google Maps

Może Cię zainteresować