×

Jakie obostrzenia w żółtej strefie? Od soboty nastąpi ponowne zaostrzenie zasad

Jakie obostrzenia w żółtej strefie? Odpowiedź na to pytanie wkrótce będzie niezbędna znacznej części Polaków, bowiem już od najbliższej soboty kolejne obszary kraju zostaną włączone do listy powiatów z dodatkowym reżimem sanitarnym. Znajdzie się w niej także stolica Polski.

Rozszerzenie żółtych i czerwonych stref

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział dzisiaj, że Warszawa już niebawem znajdzie się w strefie żółtej.

Tak, Warszawa będzie w żółtej strefie, mogę to powiedzieć

– stwierdził Kraska w Programie Trzecim Radia Polskiego.

Już dziś dowiemy się, które powiaty i jakie jeszcze miasta od 10 października znajdą się w żółtych i czerwonych strefach. Zmian będzie sporo, bowiem liczba rejonów objętych dodatkowymi obostrzeniami wzrośnie z 51 do ponad 100. Wszystko wskazuje na to, że Warszawa nie będzie jedynym dużym miastem z dodatkowymi obostrzeniami. Waldemar Kraska wyraźnie zasugerował, że taki wariant jest prawdopodobny.

Myślę, że koło godz. 12 to ogłosimy. Rzeczywiście duże miasta dość łatwo wchodzą w tej chwili w te duże żółte strefy, ponieważ trochę zaostrzyliśmy kryteria. Chcemy, aby w tych dużych aglomeracjach, gdzie jest duży kontakt międzyludzki, jeden kilometr zamieszkuje dużo ludzi, aby obostrzenia tam wchodziły wcześniej.

Od 3 października zaostrzone zasady obowiązują w 51 powiatach. Z tego 17 powiatów należy do strefy czerwonej, a 34 do żółtej. W strefie czerwonej jest m.in. Sopot. Do żółtej należą z kolei, Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz i Szczecin.

Jakie obostrzenia w żółtej strefie?

Ze względu na stale pogarszającą się sytuację epidemiologiczną w kraju, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wprowadzeniu zmian w funkcjonowaniu barów i restauracji. Oprócz tego, w strefach żółtych i czerwonych będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu. Chodzenie bez maseczki będzie dozwolone wyłącznie w lasach, parkach i na plażach.

Obostrzenia obejmą także ograniczenie dozwolonej liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych i w zgromadzeniach. Już wkrótce w strefie czerwonej ilość gości weselnych nie będzie mogła przekroczyć 50, a w żółtej 75. W pozostałych regionach dozwolone będzie uczestnictwo w zabawie 100 osób.

Zgodnie z nowymi zasadami z obowiązku zakrywania twarzy będą zwolnione wyłącznie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub inny dokument, poświadczający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne oraz niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo w głębokim.

Zmiany obejmą także organizację zgromadzeń. Od soboty minimalna odległość między zgromadzeniami będzie musiała wynosić co najmniej 100 m.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij